Tlstolist dokáže vyliečiť opary aj bodnutie hmyzom. Starajte sa o ňu dobre, bude vám veľmi užitočná

Zdieľať
Tlstolist
tlstolist Foto: www.shutterstock.com

Tlstolist (Crassula) je populárna izbová rastlina, ktorá si vďaka svojej nenáročnosti a užitočnosti získala obľubu aj v slovenských domácnostiach. Výnimočná je svojou odolnosťou voči zanedbanej starostlivosti, čo ocenia hlavne zaneprázdnení či zábudliví pestovatelia. Okrem toho sa vyznačuje liečivými vlastnosťami a schopnosťou prispieť k čistejšiemu vzduchu. Niektorí dokonca veria, že má moc priniesť šťastie a harmóniu.

Odolná kráska z afrických púští

Tlstolist pochádza z drsných podmienok južnej Afriky, kde sa striedajú horúce s chladnými nocami a zároveň je minimum zálievky. Tieto extrémne podmienky ju vybavili schopnosťou efektívne hospodáriť s vodou a prežiť aj v nepriaznivom prostredí. Vďaka tomu je ideálnou voľbou pre interiéry, kde má veľmi nízke nároky na starostlivosť a stále vyzerá zdravo a atraktívne.

Prírodný liečiaci pomocník a čistič vzduchu

Tlstolist nie je iba okrasou. Pôsobí ako prírodný filter vzduchu a má účinné liečivé vlastnosti. Jej šťava sa dá použiť na upokojenie drobných popálení, bodnutí hmyzom alebo iného podraždenia pokožky. Obsahuje liečivé zloženie podobné tomu, čo poznáme z aloe vera, čo ju robí praktickou pre každodenné použitie.

Ak trpíte na opary alebo popraskané kútiky úst, má tlstolist šťavu, ktorá urýchľuje hojenie a zmierňuje bolesť. Okrem toho sa jej rozdrvená dužina môže aplikovať na boľavé svaly a kĺby, čo pomáha pri regenerácii po fyzickej námahe.

Listy tlstolistu obsahujú malé množstvá arzénu, preto je jej použitie vhodné výlučne na vonkajšie ošetrenie pokožky.

Ako sa starať o tlstolist, aby prosperovala?

Starostlivosť o tlusticu je jednoduchá, ak sa riadite týmito odporúčaniami:

  • Dostatok svetla: Tlstolist má rada veľa svetla, no nepriamy slnečný žiarič je pre ňu najlepší. Ideálne miesto je parapet na východnej strane, kde získa dostatok prirodzeného svetla bez rizika spálenia. Pri prenášaní na letnú terasu dbajte na umiestnenie do polotieňa.
  • Správna pôda: Rastline najviac vyhovuje dobre priepustný substrát pre sukulenty. Ak si pripravujete vlastnú zmes, kombinujte kremičitý piesok a drobný štrk, ktoré pomáhajú odvádzať nadbytočnú vlhkosť.
  • Zálievka: Zalievajte mierne a len vtedy, keď je pôda celkom suchá. Na jar a v lete má tlstolist rada viac vody, no v zime ju zalievajte len minimálne. Pred zalievaním si vždy skontrolujte pôdu pomocou prsta – ak je suchá, môžete zalievať.
  • Hnojenie: Hnojiť stačí raz mesačne počas obdobia rastu, teda od jari do leta. Používajte špeciálne hnojivá pre sukulenty, aby ste predišli ich prehnojeniu.
  • Strihanie: Ak rastlina prerastá do nežiaduceho tvaru, môžete ju zostrihať. Strihanie podporí hustejší rast a zdravší vzhľad.
  • Rozmnožovanie: Tlstolist si môžete ľahko rozmnožiť. Stačí odrezať mladý odrezok, nechať ho preschnúť na vzduchu a neskôr ho vložiť do substrátu. Ak chcete proces urýchliť, môžete odrezok najprv zakoreniť vo vode.

Riešenie najčastejších problémov pri pestovaní

  • Žlté listy: Tento jav je spôsobený nadmerným polievaním. Obmedzte zálievku a skontrolujte, či pôda nie je príliš vlhká.
  • Zvraštené listy: Naznačujú, že rastline chýba voda. Doprajte jej zálievku a behom pár dní sa zotaví.
  • Opadávanie listov: Môže signalizovať stres spôsobený zmenou miesta alebo nesprávnou starostlivosťou. Premiestnite rastlinu na vhodnejšie miesto a upravte polievanie.
  • Škodcovia: Na listoch sa občas objavia roztoče alebo červy. Jemne ich zotrite vlhkou handričkou alebo použite prírodný insekticíd.
  • Vytiahnutá rastlina: Nedostatok svetla spôsobí, že rastlina stratí kompaktný tvar. Presuňte ju na slnečnejšie miesto.

Prečo si vybrať tlstolist?

Tlstolist je skvelou voľbou pre každého, kto hľadá rastlinu s minimálnymi nárokmi a maximálnym prínosom. Jej schopnosť zlepšiť kvalitu vzduchu a pomôcť pri drobných zdravotných problémoch ju robí nenahraditeľnou spoločníčkou v domácnosti. So správnou starostlivosťou sa vám odvďačí nielen svojou krásou, ale aj praktickým úžitkom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané