Tipy, ako využiť žihľavu pre vnútornú očistu tela

Zdieľať
Kopriva 1374587536 8562.jpg

Len je potrebné vedieť, kedy a ako ich trhať a sušiť a akým spôsobom ich pripravovať.

Vzhľadom na vysoký obsah minerálnych látok, ako sú vápnik, železo, fosfor a horčík, dokážu žihľavy dodávať nášmu organizmu hlavne dostatočné množstvo vitamínu C. Najvyšší podiel týchto látok majú na jar, kedy môžeme zbierať celé mladé výhonky. Pozor ale na miesta, kde rastú až príliš bujne, to by mohli v sebe hromadiť vysoké množstvo dusičnanov. Tam ich radšej nezbierame. Ak chceme odbúrať pálčivú chuť žihľavy, sparíme ju horúcou vodou s teplotou cca 80 ° C.
Kopriva 1374587536 8562.jpg

Zdravotné účinky žihľavy

Čerstvé listy žihľavy alebo žihľavová tinktúra pomôžu zastaviť krvácanie z nosa alebo z otvorených rán. Žihľava je veľmi účinná aj ako povzbudzujúci prostriedok na zažívací trakt. Prospieva pri hnačkách, v boji proti parazitom a proti vredom a nadúvaniu. Ak trpíte dnou alebo vaše telo príliš zadržiava vodu, popíjajte čaj zo žihľavy, má močopudné účinky. Dokáže stlmiť zápal močových ciest. Žihľavová tinktúra je jedinečný prostriedok na podporu hojenia popálenín a oparenín. Žihľava vie tiež pozitívne ovplyvniť tvorbu červených krviniek, alebo znížiť hladinu cukru v krvi. Pomáha vyplavovať z tela toxické a odpadové látky.

Žihľavové očistné kúry

Ak sa rozhodnete pre očistnú kúru organizmu pomocou šťavy zo žihľavy, najlepší spôsob, ako si šťavu uchovať, je v malých dávkach si ju zmraziť. V chladničke vydrží čerstvá len asi 2 dni. Najskôr si pomocou odšťavovača vyrobte čerstvú šťavu, ktorá bez tepelného spracovania obsahuje vitamín K a E. Aby sme s jej pomocou dokázali pozitívne ovplyvniť metabolické funkcie organizmu, ale aj vzhľad kože a vlasov, je potrebné ju popíjať po dobu 2 týždňov v množstve 1 polievkovej lyžice 3x denne. Žihľavovú šťavu si riedime vodou alebo čajom.

Kopriva 1.jpg

 Žihľavový sirup

Ďalšou možnosťou, ako dopriať svojmu organizmu očistu pomocou žihľavové kúry, je vyrobiť si žihľavový sirup a užívať ho pravidelne po dobu jedného mesiaca.  Na žihľavový sirup budeme potrebovať približne 40 mladých výhonkov žihľavy cca 20 cm dlhých. Tie opláchneme a potom zvaríme v hrnci spoločne s 1,5 litrom vody a jedným chemicky neošetreným citrónom. Následne precedíme a pridáme 2,5 kg cukru a za stáleho miešania uvaríme hustý sirup. Do vzniknutého sirupu tesne pred koncom varenia vmiešame šťavu z 3 citrónov. Hneď za horúca stočíme sirup do fliaš a užívame 4 polievkové lyžice denne po dobu 1 mesiaca.

Kopriva.jpg

Odvar z koreňa žihľavy

20 g čerstvých koreňov umyjeme, pokrájame na kúsky, zalejeme 1/2 1 studenej vody, necháme 10 minút variť a 10 minút vylúhovať. Polovicu vypijeme hneď, druhú polovicu zlejeme do termosky a vypijeme po cca 8 hodinách. Je to starý ľudový recept na „čistenie krvi“, vhodné pri ekzéme, opakovaných oparoch alebo plesniach nôh.

Od určitého veku sa znižuje obsah železa v tele. V dôsledku toho sa dostavia stavy únavy a vyčerpanosti , človek sa cíti starým a málo výkonným. V takom prípade možno s úspechom používať čerstvú žihľavu pre jej obsah železa. Pomáha nám prekonať tento stav. Po žihľavovej kúre sa pomerne rýchlo cítime telesne lepšie, vracia sa nám energia a tvorivá sila, ba aj náš vonkajší vzhľad sa viditeľne zlepší.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané