Z jarného počasia sa už tešíme nejaký ten piatok a väčšinu prác v našich záhradách sme si už odrobili. Stále sa však nájdu také, ktoré na nás ešte čakajú, kým sa o slovo prihlási leto. Na niektoré z nich sme možno pozabudli, iné sme odkladali zámerne.
Najvyšší čas postarať sa o trávnik
Trávnik je v mnohých domácnostiach doslova výstavnou skriňou exteriéru rodinného domu. Tešia sa z neho dospelí aj deti. Mať však krásne zelenú a hustú trávu bez buriny či „holých miest“ vyžaduje poriadnu mieru trpezlivosti a pravidelnú starostlivosť. Ak ste ten váš trávnik po zime ešte celkom neprebrali k životu, je najvyšší čas. Zbavte ho lístia, drevín a iného odpadu, ktorý na trávu nepatrí. Potom ho pokoste, pričom dbajte na to, aby ste mali nože na vašej kosačke poriadne nabrúsené.
Po kosení nezabudnite pôdu prevzdušniť a zbaviť trávnik odumretej a vysušenej trávy. Na toto vám poslúži vertikutátor. Nezľaknite sa pohľadu na trávnik po vertikutovaní. Bude vyzerať doslova strašne. Možno sa vám bude zdať priam neuveriteľné, že ste mu takouto kúrou pomohli. Do pôdy sa však vďaka prerezaniu pôdy dostane viac vlahy, živín aj slniečka.
Po vertikutácii je čas na hnojenie. Jarné hnojivá by mali byť okrem iného bohaté najmä na dusík. V prípade, že sa na trávniku objaví burina, odstráňte ju. Mechanicky jej vyrezaním alebo aplikáciou selektívnych herbicídov. Predposledným krokom je dosiatie trávy na slabo zarastené alebo poškodené miesta. Samozrejme, posledným krokom k nádhernému trávniku je jeho dostatočné zalievanie počas celej sezóny.
Výborný tip pre nádherný trávnik: Okrem kvalitnej kosačky odporúčame zadovážiť si tiež nožnice na trávu, ktoré vám pomôžu dokonale upraviť aj okraje trávnika na miestach, kam sa s kosačkou nedostanete.
Plieť, plieť a plieť
Vytrhávanie buriny patrí medzi najneobľúbenejšie činnosti snáď každého záhradkára. Platí však, že čím skôr začnete s burinou bojovať, tým skôr nad ňou dokážete zvíťaziť. Ideálne je, ak ju zničíte hneď ako sa objaví. Nebude mať možnosť zosilnieť ani sa tak rýchlo rozmnožovať. Naopak, ak jej umožníte rásť, nájsť medzi ňou nasadené plodiny môže byť skutočným problémom. Likvidovať burinu je možné aj pomocou rôznych chemikálií, my však odporúčame radšej prvú možnosť. Odstraňovať ju ručne, hneď ako sa objaví.
Letný rez jabloní a hrušiek
Na jabloniach a hruškách môžeme v priebehu vegetácie vykonať doplnkový letný rez. Spravidla ho robíme v júni a cieľom je odstrániť nežiadúce výhonky, ktoré perspektívnym výhonkom zbytočne odčerpávajú vodu a živiny.
Plotostrihom na tvarovaný živý plot
Živé ploty sú veľmi obľúbené pre svoju univerzálnosť. Sú výborné na oddelenie hraníc pozemku, dokážu vytvoriť súkromie a môžu byť aj veľmi efektným doplnkom záhrady. Tvarované živé ploty sa režú väčšinou 2-3 krát ročne. Najskôr skoro na jar, následne pred letom a prípadný tretí rez je vhodné spraviť na konci leta.
Orezať živý plot do želaného tvaru môže byť niekedy celkom náročné. Odporúčame zadovážiť si kvalitný plotostrih, ktorý vám ušetrí množstvo času aj energie.
Mimoriadne praktické akumulátorové náradie
Je všeobecne známe, že obľúbenosť aku náradia neustále rastie a inak tomu nie je ani v prípade záhradného náradia. Je mimoriadne praktické, čo v záhrade určite oceníte. Hlavnou výhodou akumulátorového záhradného náradia oproti elektrickému je voľnosť pohybu a vyššia bezpečnosť, nakoľko nepotrebujete kábel. V porovnaní s benzínovými zariadeniami sú zase oveľa tichšie, neprodukujú splodiny a sú podstatne menej náročné na údržbu.
Skutočný boom zažívajú aku kosačky, medzi aktuálne hity záhradkárov možno zaradiť aj mimoriadne presné a výkonné akumulátorové plotostrihy či batériové nožnice na konáre, vďaka ktorým je úprava stromčekov skutočnou hrou.
Informačný servis