Tipy, ako v domácnosti ušetriť vodu

Zdieľať
1 1.jpg
Foto: Sanitino Foto: Klient

BRATISLAVA 24. septembra (DobréRadyANápady.sk) – Málokto si pri každom pustení vodovodného kohútika uvedomí, aká je voda dôležitá a nenahraditeľná surovina. Ako to už býva, čo máme bez problémov denne na dosah ruky, to nám začne byť skôr či neskôr samozrejmé a hodnota tejto veci pre nás postupne klesá. S vodou to nie je inak. Ani voda nemusí byť samozrejmosť. Poďme sa spolu pozrieť na pár tipov, ako sa dá v domácnosti ušetriť.

1. Ekologické i ekonomické vodovodné batérie

Ešte nemáte v kuchyni pákovú batériu? Tak to prosím napravte. Páková kuchynská batéria má oproti kohútikovej batérii až o 60 % nižšiu spotrebu vody. V tomto prípade sa sústreďte viac na ekologickú stránku než na tú dizajnovú. Kohútikové batérie môžete využiť napríklad vo vani. Tam nemusíte prietok vody tak sledovať.

2. Dávajte prednosť sprche pred vaňou

Večný súboj sprcha verzus vaňa. Sedliackym rozumom môžete dôjsť k záveru, že 5-minútová sprcha je naozaj úspornejšia než 70-litrová vaňa. Ak však budete stáť pod sprchou dlhšie, už sa blížite rovnakému výsledku, ako pri spomínanej vani. Preto si čas strávený pod teplou sprchou aspoň trochu strážte.

3. Perte s rozumom

Súčasný trh ponúka naozaj široký výber práčiek na bielizeň. Pri výbere práčky sa preto nezameriavajte len na spotrebu elektrickej energie, ale aj na spotrebu vody a možnosti pracích cyklov. Moderné práčky disponujú úspornými cyklami, ktoré sú šetrné nielen k prírode, ale aj k vašej peňaženke.

4. Aj záchod môže byť úspornejší

Staršia verzia toaliet spotrebuje na jedno spláchnutie až 8 litrov vody, modernejším stačí takmer polovica. Určite treba spomenúť aj záchody s duálnym splachovaním, ktoré ponúkajú spláchnutie priamo podľa vašej potreby (3 a 7 litrov).

2 1.jpg
Foto: Sanitino Foto: Klient

5. Ani kvapka nazmar

Vypínajte vodu, keď si čistíte zuby, mydlíte ruky alebo hlavu. Zatiaľ čo čakáte, kým sa odpustí teplá voda, nazbierajte studenú vodu a využite ju napr. na zalievanie kvetín. Ovocie a zeleninu umývajte v napustenom dreze, neumývajte každý kus zvlášť. Je to zbytočne nákladné.

3 2.jpg
Foto: Sanitino Foto: Klient

6. Nechajte riad odmočiť

Ak ste pripravovali náročný pokrm, pri ktorom ste zašpinili veľa hrncov, nechajte ich rovnako ako panvice odmočiť. Pôjde to umyť ľahšie, zbesilé drhnutie pod horúcou tečúcou vodou vám prácu neuľahčí.

7. Zalievanie ľadom

Už sa vám niekedy stalo, že ste pri páčení kociek ľadu z foriem zabrali tak silno, až kocky vystrelili a padli na zem? Nehádžte ich do drezu. Radšej ich dajte do kvetináča s rastlinami, kocky sa rozpustia a vaše kvety ovlažia.

8. Jeden pohár denne

Pitný režim je dôležitý. Aby ste ušetrili trochu vody, vyhraďte si jeden pohár, z ktorého budete piť celý deň. Neplytvajte zbytočne riadom a jeho následným umývaním.

Inzercia

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané