Tipy a rady, ako vybrať ideálny skleník do záhrady

Zdieľať
Tipy a rady, ako vybrať ideálny skleník do záhrady
Tipy a rady, ako vybrať ideálny skleník do záhrady Foto: Vidaxl

Skleníky sú obľúbenou záhradnou stavbou každého pestovateľa. Poskytujú rastlinám podmienky pre rast a vývoj v každom ročnom období. Zásadnými faktormi pri výbere skleníka sú jeho veľkosť, konštrukcia a materiál výplne. Ak práve uvažujete, že tohtoročnú pestovateľskú sezónu začnete so skleníkom, zídu sa vám naše rady a tipy pre jeho výber.

Veľkosť a konštrukcia skleníka

Pri výbere skleníka s ohľadom na jeho veľkosť zvážte nasledujúce body:

  • Aké sú možnosti vašej záhrady – zmerajte priestor, kde chcete skleník postaviť. Rátajte s tým, že je nutné nechať voľné miesto okolo skleníka.
  • Aké plodiny chcete pestovať – podľa druhu plodín sa rozhodnite o výške i šírke skleníka. Tento bod si dobre premyslite, pretože rastliny majú rôzne fázy a zo semienka môže vyrásť skutočne vysoká rastlina.
  • Aké sú vaše pestovateľské plány – ak plánujete v budúcnosti väčšiu záhradu, je rozumnejšie ihneď od začiatku investovať do väčšieho skleníka.

Konštrukcie skleníka sa vyrábajú prevažne z hliníka a dreva. Oba materiály majú svoje plusy a mínusy. Hliníková konštrukcia je veľmi odolná voči mechanickému poškodeniu i korózii. Vďaka nízkej váhe sa hliníkový skleník rýchlejšie stavia. O hliníkový skleník sa nemusíte špeciálne starať, nevyžaduje údržbu. Drevené skleníky postupne ustupujú do úzadia napriek ich prirodzenému vzhľadu. Dôvodom je nutnosť starostlivosti o drevo. Na druhej strane má drevo dobré izolačné vlastnosti a skvele sa formuje, čím je možné dizajn skleníka prispôsobiť požiadavkám záhradkárov.

Materiál výplne skleníka

Okrem dočasného riešenia vo forme fóliovníkov je možné kúpiť skleníky, ktoré majú výplň zo záhradníckeho skla, polykarbonátu a bezpečnostného skla. Pri rozhodovaní o materiáli skleníka je dôležité zvážiť potreby rastlín, miestne klimatické podmienky a finančné možnosti.

Záhradnícke sklo

Záhradnícke sklo sa tradične používa v skleníkoch z dôvodu, že je číre a umožňuje dobré prenikanie svetla, ktoré je dôležité pre fotosyntézu rastlín. Má tiež dobré izolačné vlastnosti. Na druhej strane je náchylné na poškodenie, poškriabanie i puknutie.

Bezpečnostné sklo

Bezpečnostné sklo je moderným riešením pre trvanlivé skleníky. Vyrába sa laminovaním sklenených plôch s polyvinylbutyrátovou (PVB) fóliou, ktorá zabraňuje rozbitiu skla na ostré čiastky. Táto vlastnsoť znižuje riziko úrazu a zároveň zvyšuje odolnosť skleníka. Bezpečnostné sklo poskytuje dobrú tepelnú izoláciu, no je drahšie i ťažšie ako záhradnícke sklo.

Polykarbonát

Polykarbonát sa stáva stále populárnejším materiálom pre skleníky kvôli jeho ľahkosti, izolačným vlastnostiam a odolnosti voči nárazom. Polykarbonát je výrazne odolnejší voči poškodeniu než sklo a ľahší na manipuláciu. Nevýhodou polykarbonátových skleníkov je, že sú náchylné na poškodenie UV žiarením. Po niekoľkých rokoch používania môžu začať žltnúť .

Tip na záver: U všetkých materiálov platí pravidlo, že skleník musí mať dobrú ventiláciu na reguláciu teploty. Pri kúpe skleníka si overte možnosti otvárania okien alebo strechy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané