Tieto veci škodia rovnako ako cigarety! Pritom ich ale robí každý z nás. Aké veci to sú? Foto: www.gettyimages.com Dnes sa spoločne pozrieme na 5 vecí, ktoré nám škodia podobne ako napríklad fajčenie. Ale s tým rozdielom, že ich robí väčšina z nás. Bolo by fajn, aby si každý z nás uvedomil, že zdravie máme iba jedno, a preto by sme sa o neho mali aspoň trochu starať. Každý z vás vie, ako veľmi je škodlivý alkohol, cigarety, a rôzne drogy, ale veľmi málo ľudí vie, aké sú bežné činnosti ľudí, ktoré môžu škodiť úplne rovnakým spôsobom. Tieto veci robí väčšina z nás a to každý deň! Veľkým prekvapením je hlavne to, že veci ktoré vám ukážeme, sú koľkokrát škodlivejšie, než práve cigarety, alkohol, drogy.
Máte s tým tiež problémy?
Ako prvú vec tu máme sedenie. Dnes je taká doba, že je ťažké nesediet, keďže väčšina prác sa robí teraz v sede. Existuje veľa ľudí, ktorí sedia celý deň. Veľa ľudí to má nastavené tak, že cca 8 hodín sedia v práci, potom sedia v aute alebo v MHD cestou domov, a keď prídu sadnú si k televízii. Čo je samozrejme zle. Ide hlavne o to, že ak niekto žije takto, tak mu prirodzene chýba zdravý pohyb a jeho absencia môže viesť napríklad k rakovine. Druhá vec je samota. Každý človek je už od prírody sociálny tvor, a rôzne výskumy dokázali, že socializácia robí ľudí šťastnejších a predlžuje im život. Sú ľudia, ktorým samota vyhovuje, ale celkom určite by sa nemala podceňovať. Výskumy preukázali, že dlhodobá samota má na naše zdravie cca rovnaké účinky ako 15 vyfajčených cigariet denne.
Solárium
Častá návšteva solária je niekoľko krát škodlivejšia ako fajčenie cigariet. Pokiaľ to budete s návštevami solária preháňať, zničíte si kožu viac ako pľúca pri fajčení.
solárium [caption id="attachment_132831" align="alignnone" width="640"]cdn.sita.sk alt="Okná umývam iba raz ročne" width="640" height="427" data-dominant-color="#433730" /> Okná umývam iba raz ročne. Po tomto špeciálnom umytí totiž vydržia celý tento čas čisté[/caption]
Mnoho ľudí si kladie otázku, ako často by mali byť okná umývané. Niektorí to robia každý týždeň, iní raz za mesiac a ďalší dokonca ani raz za rok. Ak patríte k poslednej skupine, môže vás zaujímať, ako na špeciálne a efektívne umývanie okien, ktoré vydržia čisté celý rok.
Pripravte sa
Na čistenie okien patria nielen správne postupy, ale aj vhodné pomôcky a prostriedky. Ak chcete dosiahnuť skvelé výsledky, musíte mať k dispozícii vedierko, vodu, handričky, stierku a špeciálne čistiace prostriedky určené na umývanie okien. Je dôležité pamätať na to, že pri zimnom umývaní by mala byť teplota vody maximálne 30 °C, aby sa zabránilo prasknutiu skiel. Navyše by ste nemali experimentovať s rôznymi rozpúšťadlami, chemikáliami a abrazívnymi prípravkami, pretože môžu okná nenávratne poškodiť.
Dodržte postup
Pri umývaní okien je tiež dôležité dodržiavať správne postupy. Neodporúča sa čistiť sklá ani rámy nasucho, pretože prachové častice usadené na oknách môžu povrch poškriabať. Na druhú stranu by ste nemali používať na prvé čistenie okien klasický detergent na riad, pretože sa na skle môže vytvoriť lepkavý film, na ktorý sa následne lepia nečistoty. Namiesto toho by ste mali používať prípravky s obsahom alkoholu či čpavku, ktoré sa odparia a na okennej tabuli nezostanú.
[caption id="attachment_130030" align="alignnone" width="640"]cdn.sita.sk alt="umývanie" width="640" height="438" data-dominant-color="#c4bfbb" /> Okná umývam raz ročne. Po tomto špeciálnom umytí totiž vydržia celý tento čas čisté[/caption]
Ako na to?
Môžete použiť dve rôzne handričky, jednu na mokrú prácu a druhú na leštenie, ktorá by však nemala obsahovať chlpy. Najvhodnejšie sú handry z mikrovlákna. Ďalej budete potrebovať stierku a vedierko s teplou vodou. Pred samotným umývaním nechajte sklenené tabule odmočiť a nezabudnite očistiť aj rámy, kľučky a parapety handrou s vodou.
Pokiaľ sú okná príliš znečistené, môžete použiť špeciálny čistiaci prostriedok a potom opláchnuť čistou vodou. Na záver použite leštiaci sprej s obsahom alkoholu, ktorý zanechá vaše okná krásne lesklé. Ak preferujete prírodné produkty, môžete použiť roztok octu zmiešaný s vodou a vyleštiť okná pomocou novinového papiera.
Zdroj: aazdravi.cz" target="_blank" rel="nofollow">www.aazdravi.cz Ponocovanie
Ponocovanie je veľmi populárne najmä u mladých ľudí. Ale práve mladí ľudia potrebujú najviac spánku. Málo spánku vedie k viacerým zdravotným problémom a zvyšuje sa riziko infarktu.
Životospráva
Pokiaľ máte zlú životosprávu a jete často potraviny, ktoré majú vysoký obsah nasýtených tukov, ohrozujete tým svoj život .Ohrozujete ho úplne rovnako ako pri fajčení.
životospráva [caption id="attachment_132752" align="alignnone" width="640"]cdn.sita.sk alt="jedenie" width="640" height="427" data-dominant-color="#d7c5af" /> Máte po jedle skoro hlad? Možno za tým stoja tieto 4 dôvody[/caption]
Mnoho ľudí sa stretáva s tým, že ich čoskoro po jedle opäť zachvacujú pocity hladu, a to aj keď práve zjedli dostatočné množstvo. Reč je o takom hlade, ktorý začína v žalúdku a prejavuje sa nepríjemným škvrkaním v bruchu. Ak aj vy máte po pár desiatkach minút po jedle hlad, je potrebné sa zamyslieť nad tým, čo pri vašom stravovaní robíte zle. Existuje pritom niekoľko faktorov, ktoré môžu prispievať k tomuto javu. V nasledujúcom článku vám predstavíme 4 hlavné dôvody, prečo sa môže čoskoro po jedle objavovať pocit hladu.
Nedostatok vlákniny
Vláknina je veľmi dôležitá zložka potravy, pomáha totiž udržovať pocit sýtosti. Pokiaľ vaše jedlo obsahuje málo vlákniny, trávi potom rýchlejšie a hlad sa môže vrátiť o dosť skôr, než keby ste prijali jedlo bohaté na vlákninu. Odporúčané denné množstvo vlákniny je zhruba 25 až 30 gramov, čo je zdanlivo málo, ale musíte na to vyberať vhodné potraviny. Odporúča sa zahŕňať potraviny bohaté na vlákninu, ako sú celozrnné obilniny, semienka a orechy, strukoviny, ovocie a zelenina. Stavte preto na výdatné raňajky, kedy môžete konzumovať napríklad semienka a orechy, ktoré si ľahko namiešate do tvarohu alebo jogurtu. Dobrou voľbou sú aj ovsené vločky.
Nedostatok bielkovín
Za skorým hladom po jedle môže stáť aj nedostatok bielkovín. Bielkoviny sú totiž dôležité nielen pre podporu svalového rastu, ale aj na udržanie sýtosti. Ak jete pokrmy s nedostatočným množstvom bielkovín, môže sa objaviť pocit skorého hladu. Zahrňte preto do svojho jedálnička potraviny bohaté na bielkoviny, ktorý sú napríklad mäso, ryby, vajcia a mliečne výrobky. Vhodné sú aj rastlinné zdroje bielkovín, ako sú sója, strukoviny a orechy.
[caption id="attachment_132753" align="alignnone" width="640"]cdn.sita.sk alt="ovocie a zelenina" width="640" height="427" data-dominant-color="#bc8c46" /> Máte po jedle skoro hlad? Možno za tým stoja tieto 4 dôvody[/caption]
Nadmerné množstvo jednoduchých sacharidov
Hlad nie je začarovaný kruh, ale skutočne si musíte dať pozor na to, čo jete. Nadmerná konzumácia jednoduchých sacharidov, čo môžu byť nápoje aj jedlá, ako sú sladkosti, sladené nápoje a biela múka, môžu viesť k rýchlemu zvýšeniu hladiny cukru v krvi a následne k jej zníženiu. A práve také kolísanie sa potom prejavuje pocitom hladu v krátkom čase po jedle. Odporúčame sa preto zamerať na konzumáciu komplexných sacharidov, ako sú celozrnné produkty, zelenina a ovocie s nízkym glykemickým indexom.
Nezabúdajte na pitný režim
Voda v tele okrem iného zaisťuje prepravu dôležitých látok a nie nadarmo sa hovorí, že hlad je prezlečený smäd. Ak nebudete dodržiavať dostatočný pitný režim, vaše telo si bude automaticky hovoriť o ďalšiu potravu, pretože bude jednoducho prázdne. A k tomu sa pravdepodobne pridá aj množstvo ďalších symptómov, ktorými je napríklad celková únava či bolesť hlavy. Odporúčaný pitný režim sa pohybuje v rozmedzí od 2,5 do 3,5 litra a najlepšou voľbou je čistá voda alebo neochutené čaje – odporučiť môžeme napríklad vynikajúci ibištekový čaj, ktorý má príjemne kyslú chuť.
Zdroj:extrafit.cz> extrafit.cz