Tieto veci nikdy nesplachujte v toalete

Zdieľať
Bigstock white toilet bowl in a bathroo 265919803.jpg

Väčšina ľudí si bohužiaľ myslí, že keď už čokoľvek spláchli, znamená to, že je všetko preč, ale to je veľký omyl.

Aj keď vám to príde niekedy jednoduchšie a pohodlné. Pamätajte, že záchod naozaj nie je kontajner. A splachovaním čohokoľvek okrem ľudského odpadu riskujete upchatie vlastné toalety alebo odtokových trubiek, čo vás môže prísť pekne draho. Neverili by ste, ale svojím nezodpovedným správaním tiež škodíte obecnej kanalizácii, napomáhate reprodukcii potkanov, ale predovšetkým prispievate k znečisteniu životného prostredia.

Bigstock white toilet bowl in a bathroo 265919803.jpg

Preto tieto veci už nikdy do záchodu nehádžte. …

Vlasy

Zostávajú vám po česaní na hrebeni chumáče vlasov, ktoré v pokoji hodíte do záchodovej misy? V domnení, že sú predsa tenké, tak sa ľahko spláchnu a v útrobách toalety sa stratia … Lenže to rozhodne nie je pravda. Vlasy sa totiž nijako ľahko nerozkladajú. Navyše do chuchvalcov sa nabaľujú ďalšie a ďalšie nečistoty, a môžu tak v odpade napáchať dosť škody.

Lieky

Skrze toaletu by ste sa nemali zbavovať tiež žiadnych liekov, kvapiek či sirupov. Tie nepoužité alebo po záruke by nemali končiť v smetnom koši, ale v lekárňach – ide svojím spôsobom o nebezpečný odpad. Aj keď zatiaľ nebolo nikým preukázané, aký zdravotný dopad môžu lieky rozpustené v kanalizácii na človeka mať, rozhodne poškodzujú životné prostredie. Do toalety za žiadnych okolností tiež nepatria zvyšky farieb (maliarskych, natieracích), lepidiel, riedidiel, motorový olej či chemikálie zo záhrady. Môžu spustiť nechcenú chemickú reakciu a vytvárať nebezpečné plyny, ktoré môžu ďalej poškodiť kanalizáciu a narušiť samotný biochemický proces úpravy vody.

Untitled design_58.jpg

Hygienické potreby

Aj keď už to množstvu žien príde samozrejmé a na väčšine verejných toaliet je upozornenie, aby sa použité vložky a tampóny hádzali do koša, stále sa nájdu tie, ktoré to nijako nerešpektujú. Možno sa zdá jednoduchšie a hygienickejšie ich vyhodiť do misy, ale v odpade môžu napáchať veľké škody. Tieto potreby sú totiž na rozdiel od toaletného papiera vyrobené z netkanej celulózy, ktorá sa vo vode nerozpustí a lipne v záhyboch stokovej siete, kde sa hromadí a upcháva rúrky. A to môže skončiť haváriou. Preto ich určite nikdy nesplachujte. Dokonca ani tie najmenšie slipové vložky, ani vatové tyčinky na čistenie uší. Ani odličovacie vankúšiky.

Vlhčené obrúsky

Flushable wipes.jpg

Predošlé varovanie platí aj pre vlhčené obrúsky, ktoré majú v obľube hlavne mamičky malých detí. Stoja za množstvom prípadov upchatého či inak poškodeného odpadového potrubia. Aj keď sú toaletnému papieru podobné, veľmi zle sa rozkladajú, a keď sa v odpade nahromadia, môžu vytvoriť obrovské prekážky. Čističky odpadových vôd kvôli nim tiež dostávajú poriadne zabrať.

Zvyšky jedál

Vylievate a vyhadzujete zvyšky nespotrebovaných jedál do záchodovej misy? A príde vám to normálne? Tak na to pozor! Nielenže spláchnuté potraviny sa tak okamžite stávajú skvelou pochúťkou pre potkany, ktoré prilákate a ktorí sa budú ďalej množiť, ale navyše usadzovanie zvyškov potravín v kanalizačnom systéme môže potrubie upchať. A najhoršie, čo môžete z kuchynského odpadu spláchnuť, je použitý olej – a vôbec tuk. V odpadových rúrkach môžu totiž veľmi ľahko stuhnúť – a upchajú kanály. Preto nabudúce pevnejšie zvyšky z kuchyne zabaľte napríklad do novín a vyhoďte do zmesového alebo bio odpadu (hnedé kontajnery). Použitý olej zas nalejte do PET fľaše a odneste ho do popolnice.

Medzi ďalšie nezvyklé veci, ktoré prekvapivo niekedy končia v toalete a mohli by ľahko zablokovať potrubia a spôsobiť vážne nehody, patria tiež výrobky vyrobené z plastu, kovu a dreva, ale aj cigaretové ohorky. Všetko samozrejme patrí do odpadkového koša. Rovnako tak piesok či malé kamienky (napríklad z vyklepaných topánok).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané