Táto diéta je špeciálne vyvinutá na liečbu pečeňových a žlčových ochorení. Jej cieľom je zabezpečiť šetrnú a vyváženú stravu, ktorá podporuje regeneráciu pečene a zlepšuje vylučovanie žlče. V článku sa dozviete, ktoré potraviny sú povolené a ktoré je potrebné vylúčiť, ako aj ďalšie dôležité pravidlá a odporúčania pre dodržiavanie tejto liečebnej diéty.
Čo môžete a čo nemôžete jesť pri problémoch s pečeňou
Táto diéta patrí medzi liečebné, šetrné diéty. Hlavný rozdiel medzi liečebnou stravou a diétnymi plánmi na chudnutie spočíva v prísnom vyhýbaní sa niektorým potravinám s cieľom rýchleho a úplného zotavenia po operáciách alebo pri niektorých chronických ochoreniach. V medicíne sa takýmto liečebným diétam obvykle priraďuje číslo podľa typu ochorenia. Táto diéta je vyvinutá špeciálne pre ľudí trpiacich ochoreniami žlčníka a pečene, ako aj chronickou formou pankreatitídy.
Dodržiavanie diéty vyžaduje vysokú disciplínu a zodpovednosť pri výbere potravín. Vaše zdravie totiž priamo závisí od toho, čo jete, a preto má zmysel konzultovať zoznam povolených a zakázaných potravín s vaším lekárom a následne sa ich striktne držať.
Kedy je diéta potrebná?
Diéta je určená pre ľudí s ochoreniami pečene. Hlavné indikácie pre túto liečebnú diétu sú:
- chronická hepatitída
- akútna hepatitída a cholecystitída v období zotavenia
- chronická cholecystitída
- cirhóza pečene
- žlčové kamene
Hlavným cieľom diéty je zabezpečiť plnohodnotnú, šetrnú stravu, ktorá pomáha obnoviť funkcie pečene a žlčových ciest a zlepšuje vylučovanie žlče. Väčšina pacientov dosahuje tieto ciele, ak majú dostatočnú vôľu a túžbu byť zdraví a dodržiavať predpísané menu.
Zásady diéty
Diéta zahŕňa normálny príjem sacharidov a bielkovín, ale s obmedzením tukov. Vylučuje potraviny obsahujúce puríny (látky, ktorých vysoká koncentrácia vedie k tvorbe zvýšeného množstva kyseliny močovej v tele a následne k dne), extraktívne látky, cholesterol, éterické oleje, šťavelovú kyselinu a potraviny s tukmi oxidovanými pri vyprážaní.
Pri diéte sa do každodenného jedálnička zaraďujú potraviny bohaté na vlákninu (zelenina, ovocie, obilniny), lipotropné látky (nízkotučné mäso a ryby, vaječný bielok, nízkotučný tvaroh, sója), pektíny (napr. jablká) a nesladené tekutiny. Všetky jedlá sa buď varia, pečú alebo zriedka dusia. Vyprážanie je vylúčené. Studené jedlá sú zakázané, preferujú sa teplé alebo mierne horúce.
Čo môžete a čo nemôžete pri diéte?
Chlieb a pečivo:
- Môžete: včerajší chlieb z pšeničnej múky 1. a 2. triedy a ražný chlieb. Pečené pirohy s jablkami, tvarohom, mäsom a rybami.
- Nemôžete: čerstvý chlieb, vyprážané pirohy, sladké a lístkové cesto.
Mäso a hydina:
- Môžete: chudé mäso bez šliach a chrupaviek, hydina bez kože. Hovädzina, bravčovina, mladé jahňacie, králik, morka a kurča. Pilaf s vareným mäsom, plnená kapusta a varené klobásy.
- Nemôžete: tučné mäso, mozgy, obličky, pečeň, hus, kačica, konzervy, údeniny.
Ryby:
- Môžete: chudé druhy varené alebo pečené po varení.
- Nemôžete: tučné druhy, konzervy, ryby solené a údené.
Polievky:
- Môžete: mliečne s cestovinami, zeleninové a obilninové na zeleninovom vývare, boršč a kapustnica bez mäsa, cviklová a ovocné polievky. Zeleninu a múku na prípravu polievok nevyprážame, ale sušíme.
- Nemôžete: všetky polievky na báze mäsa, rýb a húb, ako aj zelené kapustové a studené polievky.
Mliečne produkty:
- Môžete: kefír, mlieko, jogurt, nízkotučný a polotučný tvaroh a výrobky z neho, smotana (ako prísada), acidofilín, nízkotučný a jemný syr.
- Nemôžete: tučné mlieko, smotana, tučný tvaroh, zmrzlina, kyslá smotana, tučný a slaný syr.
Vajcia:
- Môžete: bielková omeleta, varené vajce na mäkko, až 1 žĺtok denne v jedlách.
- Nemôžete: vyprážané a natvrdo varené vajcia.
Zelenina:
- Môžete: zelenina surová, varená a dusená, šaláty a prílohy z nej. Varená cibuľa, hrachové pyré a nekyslá kyslá kapusta.
- Nemôžete: šťavel, zelená cibuľa, reďkovka, špenát, huby a cesnak, ako aj všetka nakladaná zelenina.
Sladkosti a ovocie:
- Môžete: všetko ovocie a bobule (nekyslé), sušené ovocie, želé, kompóty, peny, marmeláda, pastilky, džemy, bonbóny bez čokolády, med.
- Nemôžete: čokoláda, zmrzlina a krémové výrobky.
Nápoje:
- Môžete: čaj, káva s mliekom, zeleninové, ovocné a bobuľové šťavy, odvary zo šípok.
- Nemôžete: kakao, čierna káva a všetky studené nápoje.
Zásady stravovania pri diéte
Diéta hrá kľúčovú úlohu v liečbe ochorení pečene. Okrem vyššie uvedených vlastností, diétu charakterizujú aj niektoré dôležité pravidlá:
- Z jedálnička sú vylúčené potraviny, ktoré môžu zvyšovať tvorbu kyselín v žalúdku (napr. konzervy a marinády, ostré jedlá, výrobky z ražnej múky, príliš tučné vývary).
- Menu diety má obsahovať zvýšené množstvo bielkovín a obmedzovať príjem sacharidov a tukov (je vhodné pozrieť si menu štandardnej bielkovinovej diéty).
- Všetky jedlá sa pripravujú parením, drvením alebo pretláčaním (úplne sa vylučuje vyprážanie a grilovanie).
- Je potrebné jesť malé porcie, ale často, minimálne 6-7 krát denne.
- A za žiadnych okolností nesmie vzniknúť pocit hladu!
Zdroj: woman.ru