Tieto liečivé rastlinky sa oplatí mať po ruke

Zdieľať
Bylinky

Bylinky majú na ľudský organizmus veľa blahodárnych účinkov, a tak sú už od pradávna súčasťou ľudovej a prírodnej medicíny.

Bylinky
https://www.gettyimages.com/

Recepty na výrobu mastí, tinktúr, nálevov alebo čajov sa odovzdávajú z generácie na generáciu.

Využiť ich silu sa naozaj oplatí

Rozmarín

Táto aromatická bylina je výborným zdrojom antioxidantov. Väčšinou sa používa na detoxikáciu, pri poruchách trávenia, nafukovania, pri nechutenstve. Upokojuje myseľ a súčasne zlepšuje krvný obeh a stimuluje tak celé telo. Vďaka upokojujúcim účinkom sa tiež používa pri nespavosti.

Harmanček

Harmanček je „všeliekom“, pôsobí protizápalovo a dezinfikuje. Pomáha pri nadúvaní, hnačke, vyrážkach, pri rôznych bolestiach brucha, pri nespavosti a horúčke. Je tiež nápomocný pri zažívacích ťažkostiach alebo v prípade, že máte žalúdočné kŕče. Harmanček totiž uvoľňuje svalové kontrakcie, najmä hladkého svalstva čriev. Malým deťom podávame harmanček hlavne pri kŕčoch a bolestiach bruška.

Zvonka sa používa na obklady a výplachy zapálených očí pri zápale spojiviek, pri mokvavých kožných vyrážkach, na kloktanie pri bolesti zubov a na čistenie rán.

Šalvia lekárska

Je známa vďaka svojim dezinfekčným, antibakteriálnym a tiež antivírusovým účinkom. Ak vás prepadne nádcha, kašeľ, prechladnutie, angína alebo chrípka, tak je čaj zo šalvie tým pravým pre vaše telo. Nálev z nej je vynikajúci ako kloktadlo pri bolesti hrdla alebo krvácania ďasien. Má blahodarné účinky na naše trávenie, pomáha proti plynatosti, stimuluje funkciu žlčníka.

Urýchľuje tiež liečenie žalúdočných a črevných katarov a otráv jedlom. Vie tiež veľmi efektívne bojovať s nadmerným potením. Na to je najlepšie nálev, ktorý sa užíva v čase potreby ako čaj.

Ten má aj celkovo upokojujúce účinky na náš organizmus pri nervovom vypätí, strese alebo nespavosti.

Mäta pieporná

Mäta pieporná zvyšuje telesnú kondíciu a posilňuje celú nervovú sústavu. Predovšetkým sa však uplatňuje pri všetkých druhoch žalúdočných ťažkostí. Pomáha pri zvracaní, uvoľňuje kŕče žalúdku, lieči koliky a choroby čriev, zlepšuje chuť do jedla, tíši bolesti pri žlčových kameňoch, zlepšuje vylučovanie žlče a odstraňuje plynatosť.

Pre príjemnú chuť a všestranne dobré vlastnosti sa odporúča piť raz denne čaj z čerstvej mäty.

Medovka lekárska

Využíva sa ako upokojujúci prostriedok, najmä na problémy tráviacej sústavy. Je výborná na „pokazený“ žalúdok. Pôsobí proti srdcovej arytmii, spomaľuje tep, mierne znižuje krvný tlak. Rovnako tak posilňuje nervový systém. Má ľahko sedatívne účinky, uvoľňuje kŕče a napätie svalstva.

Cesnak

Je to prírodné antibiotikum vďaka jeho protizápalovým účinkom. Niektoré štúdie ukazujú, že zvýšený príjem cesnaku znižuje riziko vzniku rakoviny žalúdka, hrubého čreva, pažeráka, pankreasu a prsníkov. Cesnak podporuje detoxikáciu, stimuluje imunitný systém a pomáha znižovať krvný tlak.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané