Tieto bylinky vám pomôžu zastaviť krvácanie

Zdieľať
Bylinky na zastavenie krvácania

Drobné zranenia sú v lete častejšie kvôli výletom a športovaní, ale aj odhalenej koži.

Ako v prírode zastaviť krvácanie?

Bylinky na zastavenie krvácania
https://www.gettyimages.com/

Mať so sebou malú dezinfekciu a náplasť sa v lete oplatí. Ale ak ste ich zabudli, hľadajte pomoc inde. Ranku očistite vodou, a ak v nej zostali nejaké nečistoty, odstráňte ich. Potom zapátrajte po bylinkách, ktoré zastavia krvácanie, ranu vydezinfikujú a urýchlia aj hojenie.

Skorocel kopijovitý

Natrhajte pár skorocelových listov, pomačkajte a ranku ošetrite uvoľnenou šťavou. Z listov môžete vytvoriť aj provizórny obväz: ľahko pokrčené priviažte na ranu napríklad šatkou a nechajte pôsobiť. Skorocel obsahuje zinok, ktorý pomáha zaceľovať rany.

Vďaka kyseline kremičitej má hojivé a antibakteriálne účinky a spevňuje tkanivá. Poslúži na drobné odreniny, ale aj pohryznutie hmyzom, upokojí aj kožu popŕhlením žihľavou alebo slnečným ekzémom.

Žihľava dvojdomá

Síce vie nepríjemne popáliť, ale obsahuje totiž hojivú kyselinu pantoténovú (vitamín B5), vitamín K a železo, vďaka chlorofylu má antiseptické účinky a pomáha obnove pokožky. Z listov nadrvte hustú kašičku alebo si pripravte odvar a tým potierajte postihnuté miesto. Uľaví aj pri popáleninách a obarení.

Rebríček obyčajný

Táto bylinka je hojivými látkami priamo nabitá. Natrhajte si listy aj kvety, pomačkajte ich, vzniknutú kašu naneste na ranu a obviažte vreckovkou. Liečivka urýchľuje zrážanie krvi, pôsobí protizápalovo, a dokonca tlmí bolesť.

Praslička roľná

Bylinka obsahuje kyselinu kremičitú – pôsobí antisepticky a urýchľuje hojenie. Stačí na ranu priložiť roztlačenú rastlinu. Keď si jej trochu natrháte domov, môžete si zo sparenej rastlinky pripraviť hojivý obklad.

Užívať sa dá aj vnútorne, šťava z byliny pomôže pri aftách alebo na ranky v ďasnách. Navyše sú v nej látky podobné ľudskému kolagénu, ktorý je dôležitý pre pevnosť a pružnosť pokožky.

Lopúch

Listy sú skvelé ako obklady na rany všetkého druhu. Prevetrajte ho v rukách, aby sa uvoľnila tekutina, priložte na postihnuté miesto a zafixujte. Má antibakteriálne účinky, hojí rany, aj bolestivé pomliaždeniny, popáleniny, modriny, opuchy či natiahnuté kĺby.

Krvavec lekársky

Zbiera sa hlavne koreň, sušený sa užíva na nehojace sa rany a popáleniny. Čerstvé listy sú dobré ako obklad. Krvavec má antiseptické účinky, sťahuje ranu a tlmí zápal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané