Tieto bylinky vám pomôžu s paradentózou aj zapálenými ďasnami

Zdieľať
Bylinky na zuby

Paradentóza je v súčasnej dobe rozšírené ochorenie , určitou formou tohto ochorenia trpí pomerne vysoké percento ľudí.

Je spôsobená baktériami, ktoré máme v ústach všetci, ak však dôkladne dodržiavame ústnu hygienu , chodíme na pravidelné kontroly k zubnému lekárovi a dbáme na zdravé stravovanie, baktérie môžeme udržať na uzde. Ak niečo z toho zanedbáme, baktérie preniknú do medzizubných priestorov a do malých poranení v ďasne, následkom toho vzniká zápal .

Bylinky na zuby
https://www.gettyimages.com

Ako paradentózu spoznáme?

Ochorenie rozpoznáme podľa opuchu, začervenania a bolesti. Sprevádza ho aj zápach z úst, pachuť v ústach, napätie, tlak či brnenie zuba, krvácanie počas čistenia zubov alebo aj spontánne. Dochádza k uvoľňovaniu, kývaniu zubov alebo vzniku medzier a zmien polohy zuba. Dôsledkom je trvalé poškodenie zuba, ktoré vedie k jeho vypadnutiu.

Tieto bylinky vám pomôžu

Paradentóza nie je vyliečiteľná, možno však uľaviť od prejavov či spomaliť jej priebeh. Existuje niekoľko „babských rád“, ktorými si môžeme uľaviť od nepríjemných prejavov. Z uvedených byliniek si môžeme pripraviť aj liečivé zmesi.

Šalvia- je jednou z nevyužívanějších byliniek na ústnu dutinu, je tiež súčasťou mnohých ústnych vôd. Má dezinfekčné a sťahujúce účinky. Podáva sa napríklad aj pri infekciách v krku. Najčastejšie sa pripravuje ako kloktadlo.

Harmanček- má sťahujúce a upokojujúce účinky. Je vhodný najmä, ak sú akútne podráždené ďasná. Dá sa použiť aj u bábätiek. Väčšinou sa kloktá alebo masírujú ďasná harmančekovým olejom.

Repík lekársky- má schopnosť urýchľovať hojenie a upokojovať podráždené sliznice. Podráždenú ústnu dutinu kloktáme odvarom, môžeme do neho pridať aj šalviu alebo klinček .

Praslička roľná- je známa svojimi protikrvácajúcimi účinkami. Pri bolestiach zubov, zapálených a krvácajúcich ďasnách využívame kloktadlo z bylinky. Môžeme kombinovať s niektorou vyššie uvedenou liečivkou.

Nátržník- je známi svojimi zvieravými účinkami. Bylinku možno využívať ako kloktadlo alebo pridávať do zubnej pasty.

Klinček- má antibakteriálne, dezinfekčné a antimykotické účinky. Tlmí bolesť, zabraňuje šíreniu bakteriálnej infekcie pri zápale ďasien. Môže sa rozhrýzť alebo použiť vo forme oleja k masáži ďasien.

Bylinky na zuby
https://www.gettyimages.com

Mäta- sa pridáva do zubných pást. Známy je jej protizápalový a antibakteriálny účinok, navyše príjemne osvieži dych. Vďaka svojim znecitlivujúcim vlastnostiam ochladí a čiastočne uľaví od bolesti.

Grepový olej- má vysoký obsah vitamínu C, obmedzuje nežiadúce bakteriálne procesy a stimuluje obranné reakcie organizmu. Najvhodnejší je olej vyrábaný z jadierok grepu, ktorým masírujeme postihnuté ďasná.

Tea tree-olej má silný protizápalový účinok, upokojuje podráždené a zapálené ďasná. Tea tree olej možno kvapnúť na pastu alebo ho zmiešať s olivovým olejom a masírovať postihnuté ďasná.

Dubová kôra- má vysoký obsah trieslovín, pôsobí protizápalovo a má zvieravý účinok. Na preplachovanie a kloktanie úst sa používa vlažný odvar.

Aloe vera- sa využíva vo forme čerstvo vytlačenej šťavy, ktorú ešte môžeme dať vychladiť do chladničky a potierať s ním ďasná. Aloe vera upokojuje a hydratuje postihnuté ďasná.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané