Tieto bylinky vám pomôžu proti bolesti zubov

Zdieľať
Toothache e1487709993943.jpg

Niekedy je to bolesť zubov, niekto má problémy so zápachom z úst, iný trpia na zápaly v ústnej dutine.

Toothache e1487709993943.jpg

Možno tieto bylinky pomôžu práve vám..

Bolesť zubov

Ak vás bolia zuby, skúste éterický olej z pamajoránu nakvapkať na zub, alebo žuť čerstvú či sušenú rastlinku pamajoránu . Rovnako tak môžete použiť éterický olej z  bazalky , alebo si vyrobiť kloktadlo z bazalkových listov: 2 lyžice sušených listov varíme v hrnčeku vody cca 20 minút. Scedíme a vychladnutým odvarom kloktáme 2-3x denne.

Zápal v dutine ústnej

Na zápaly v ústnej dutine je najlepším liekom kloktadlo, vyrobené z odvaru zo šalvie alebo repíka a doň pridaná šťava zo  skalnice . Používajte vychladené a kloktajte niekoľkokrát denne, kým ťažkosti neustanú.

Dobrú službu pri zápaloch v ústnej dutine preukáže aj harmanček . Kloktadlo vyrobíte tak, že 50 g harmančekových kvetov povarte 15 minút v 1 litri vody. Sceďte a vychlaďte. Používajte na kloktanie niekoľkokrát denne.

1179040.jpg

Afty v ústnej dutine

Proti aftám sa osvedčilo žuvanie čerstvých či sušených čučoriedok niekoľkokrát denne. Nezabúdajte však, že čučoriedky sa používajú aj pri hnačke, takže ich nejedzte veľa.

Zápach z úst

Pri zápachu z úst nám pomôže šalvia, a to opäť vo forme kloktadla: hrsť čerstvých šalviovýchlístkov dajte do 0,5 litra vody, privediete k varu, varte 5 minút a potom 10 minút lúhujte. Vychladnutým odvarom vyplachujte ústa niekoľkokrát denne. Do odvaru môžete pre zvýšenie účinku pridať ešte lyžičku šalviovej tinktúry.

Originálny zubný prášok miesto zubnej pasty

Z byliniek si dokonca môžete vyrobiť zubný prášok, ktorým si budeme čistiť zuby miesto zubnej pasty.

Postupujeme takto:

15 g čerstvých šalviových listov a 15 g mätových listov umyjeme, osušíme a nahrubo nakrájame. Bylinky rozložíme na plech na pečenie a posypeme cca 25 g hrubozrnnej soli. Pečieme v rúre predhriatej na 150 ° C asi 20 minút. Potom bylinky rozdrvíme v lekárenskom mažiari a prepasírujeme cez husté sitko. Uchovávame v uzavretej nádobe. Používame miesto zubnej pasty, a to tak, že zubnú kefku namočíme, ponoríme do prášku, zuby vyčistíme a vypláchneme čistou vodou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané