Tieto bylinky vám pomôžu prečistiť pľúca a zlepšiť dýchanie

Zdieľať
Pľúca

Na pľúca mnohí zabúdajú ..

Pľúca
https://www.gettyimages.com/

Hoci vieme, že pľúca sú pre náš život veľmi dôležité, nie vždy si na ne spomenieme pri prevencii. Pritom poškodenie pľúc je treťou najčastejšou priečnou úmrtia. Problém zvyčajne spočíva v tom, že zhoršenie funkcie pľúc prichádza postupne a mnohí všetko riešia až vo chvíli, keď majú problém vyjsť s dychom pri bežných činnostiach. Najdôležitejšou úlohou pľúc je prenos kyslíka zo vzduchu do krvi a tiež vylučovanie kysličníka uhličitého z krvi do vzduchu. Majú podobu hubovitého párového orgánu. Ochranu im poskytuje hrudná stena, ktorú tvorí dvanásť párov rebier a medzirebrové svaly. Pľúca dospelého človeka tvorí z približne 300 miliónov pľúcnych mechúrikov (alveol), ktoré zaberajú úctyhodnú plochu okolo 140 m

Bylinné čaje či inhalácia?

V prípade chorôb dýchacieho ústrojenstva sa predávajú špeciálne bylinné zmesi, zvyčajne vo forme čajov. Najčastejšie je tvorí aníz, fenikel, sladké drievko, šalvia a materina dúška. Z ďalších bylín sa v nich objavuje napríklad skorocel, tymián, lipa, harmanček, šípky.

Ak sa rozhodneme pre prevenciu, potom sa pre prírodné detoxikáciu pľúc hodí najviac tie bylinky, ktoré pomôžu s odstránením nadmerného hlienu. Medzi osvedčené patrí mäta, koprník, eukalyptus, divozel, kvety bazy čiernej, sladkého drievka, skorocel, slez, tymián či zázvor. Užívajú sa buď vo forme čajov alebo sa inhalujú. V porovnaní s popíjaním bylinkového čaju efekt pri inhalovaní nastupuje výrazne rýchlejšie.

Nie všetky bylinky sú vhodné

Bylinky patria k vzácnym darom prírody. Nie vždy a nie pre každého je použitie konkrétnej rastliny vhodné. Zvlášť dobre by sa na použitie konkrétnych bylín mali informovať tehotné či dojčiace ženy, voľbu vhodných byliniek by mali konzultovať aj ľudia so zdravotnými problémami, opatrní by sme mali byť aj pri podávaní bylín deťom. Dôležitú úlohu hrá nielen dávkovanie, ale aj forma a dĺžka podávania.

Vôňa lesa

Tým najlepším, čo pre svoje pľúca môžeme urobiť, je pobyt na čerstvom vzduchu, doplnený dychovým cvičením. Doma si síce môžeme pripraviť pomocou najrôznejších éterických olejov ilúziu voňajúceho lesa, ale jej účinok má oveľa kratší efekt, ako keď sa vypravíme do lesa skutočného. Z Japonska sa do sveta šíri myšlienka lesnej terapie, označovaná ako Shirin-Yoku. Ak sa nám nechce „len tak“ chodiť lesom, stačí vziať košík a vyraziť na huby. Samozrejmosťou v starostlivosti o pľúca by malo byť ich nezaťažovanie škodlivinami. Zvlášť tými, ktoré produkuje fajčenie cigariet, teda ako aktívne, tak pasívne fajčenie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané