Čierny bez
Ako u mnohých iných neduhov aj tu musíme na prvom mieste uviesť čierny bez. Táto všestranná bylinka si poradí aj s nádchou. Najlepšie vo forme čaju, či už z kvetov, či z plodov bazy čiernej. Čaj je lahodný a zachutí aj deťom, ktorým ho môžeme dosladiť medom alebo púpavovým medom či medom zo smrekových výhonkov.
Harmanček
Harmanček pomáha pri nádche hneď dvakrát. Po prvé ako čaj, ktorý opäť obzvlášť deťom prisladíme medom či iným domácim medom, ktorý sme si v lete vyrobili. Po druhé pomáha pri ošetrení oškretého nosa, a to najlepšie vo forme nosového oleja s obsahom harmančeka. Takýto olej si môžete jednoducho pripraviť aj doma, ak do kvalitného oleja (olivového, mandľového a pod.) Naložíte sušené kvety rumančeka, necháte aspoň 14 dní odstáť v tme a chlade a potom precedíte. Uchovávajte v sklenenej fľaštičke najlepšie v chlade.
Zázvor
Zázvorový čaj je obľúbený hlavne u dospelých, deti ho kvôli výraznej chuti a vôni nechcú. Ale dospelí ocenia, že čaj okrem liečby nádchy tiež vyvoláva potenie a zahrieva organizmus. Takže po vypití čaju si ľahnite do postele a vypoťte sa.
Medvedí cesnak
Tinktúra z medvedieho cesnaku uvoľňuje upchatý nos. Na upchatý nos môžete však použiť sprej s morskou vodou alebo s Vincentkou.
Mäta
Poslednou bylinkou, ktorá sa osvedčila v boji s nádchou, je mäta. Môžete ju použiť vo forme čaju, ale tiež ju môžete inhalovať: buď samotné lístky, ku ktorým budete „len“ čuchať, alebo odvar z listov zaliaty horúcou vodou – cez hlavu si dajte uterák, aby vám horúci vzduch neutekal príliš rýchlo.