Preto sa všeobecne odporúča zvýšenú teplotu do 38 ° C neznižovať vôbec, nad 38 ° C u detí môžeme znižovať pomocou čajov, homeopatík, studených zábalov či vlažných kúpeľov.
Bez čierny
Je to zázračná bylinka v podstate na všetko. Na veľkú horúčku zaručene pomáha zábal na nožičky, kedy ponožky ponoríme do roztoku vody a octu, do ktorého sme naložili kvety bazy (do pohára napríklad od marmelády naplníme po okraj kvetmi bazy a zalejeme octom, uchovávame v chladničke a môžeme používať po celý rok ; ďalší rok si vyrobíme zase nový). Ak nestačí zábal na nožičky, môžeme dať takto namočené ponožky aj na ručičky. Zo sušených kvetov bazy však môžeme pripraviť aj čaj, ktorý okrem kašľa a nádchy znižuje tiež horúčku.
Harmanček
Ďalší zo všeobecne dostupných a mnoho neduhov liečiacich rastlín je harmanček. Proti horúčke používame čaj, kedy sušené kvety rumančeka zalejeme vriacou vodou, necháme 15 minút prikryté lúhovať a po precedení pijeme až 3x denne.
Sedmokráska
Táto nenápadná kytička má mnoho liečivých účinkov a jedným z nich je aj znižovanie horúčky. Použijeme čaj, sedmokrásku môžeme používať ako čerstvú (rastie prakticky po celý rok), ale aj sušenú. Zalejeme vriacou vodou a necháme 15 minút lúhovať. Po precedení pijeme maximálne 3x denne, kým horúčka neustúpi.
Maliník
Hoci väčšina z nás má malinovník spojený predovšetkým s koncom tehotenstva, kedy má napomáhať ľahšiemu pôrodu a lepšiemu priechodu bábätka pôrodnými cestami, tak listy aj plody malín dokážu tiež účinne znižovať horúčku. Použijeme čaj z listov, plody môžeme konzumovať čerstvé celé alebo vo forme šťavy.
Čierne ríbezle
Posledný rastlinou, ktorá dokáže účinne znižovať horúčku, je čierne ríbezle, resp. jeho plody. Najlepšie nám poslúži šťava z čerstvých plodov a okrem toho nám čierne ríbezle dodá veľa vitamínov potrebných pre telo oslabené chorôb (najmä vitamín C, vitamín P a flavonoidy).