Vyhnite sa jej prevenciou, alebo sa jej zbavte pomocou účinných a overených tipov.
Ako sa nádche vyhnúť
Rešpektujte počasie. Ak je vonku zima, sychravo a prší, naozaj teplo sa oblečte, vezmite si dáždnik a ak náhodou zmoknete, dajte si doma hneď teplú sprchu a horúci čaj. Aby ste sa vyhli nádche, udržujte svoje telo v teple, v pokoji a v pohode.
Nádchu môžete dostať samozrejme aj v lete alebo na jar, ale na jeseň a v zime je človek k tomuto ochoreniu náchylnejší. Je to hlave preto, že ste často doma a v uzavretých priestoroch, kde sa vírus môže lepšie šíriť. Často zabúdame doplniť potrebné vitamíny, nechávame sa zahltiť povinnosťami a stresom a celkovo máme oveľa náchylnejší organizmus a slabú imunitu.
Ako s ňou bojovať?
Ideálnou prevenciou, ale aj následným bojom proti nádche je dodržiavanie určitých pravidiel. Dbajte na svoje zdravie a vyhnite sa tento rok nádche, prechladnutí, chrípke i angíne.
Dodržujte pitný režim. Nezabúdajte organizmus hydratovať a denne vypite aspoň 2 až 3 litre tekutín. Ideálne je voda, do ktorej môžete pridať citrón, limetku alebo napríklad kúsky ovocia. Skvelou voľbou sú tiež bylinkové čaje. Vyhnite sa kofeínu, ktorý vaše telo zbytočne zaťažuje.
Prvou pomocou nielen pri nádche, ale aj pri nachladnutí a kašli je horúci vývar. Vývar dokáže uvoľniť nos a pomôže nám rýchlejšie sa uzdraviť. Dajte do vývaru dostatok zeleniny a nebojte sa variť ho aspoň tri hodiny, aby bol čo najsilnejší.
Vitamíny môžete doplniť ovocím a zeleninou, nebojte sa ani výživových doplnkov a vitamínov z lekárne. Ak sa chcete liečiť len prírodnými prostriedkami, majte vždy po ruke cesnak a cibuľu. Obe tieto suroviny sú takmer zázračné. Či už si uvaríte cesnakovú polievku, cesnakovú nátierku alebo cibuľový sirup, verte, že už naši predkovia vedeli, akú veľkú moc cibuľa a cesnak majú.
Ak sa cítite oslabení alebo vás dostihla nádcha, odpočívajte. Doprajte si pokojne aj desať hodín spánku a verte, že telo sa rýchlejšie uzdraví, ak bude mať dostatok času na regeneráciu.
Tip našich babičiek rozhodne stoja za vyskúšanie.
Namočte si ruky až po lakte do horúcej vody a vydržte takto čo najdlhšie. To isté môžete urobiť s nohami a prehriať sa odspodu. Potom si nasaďte teplé ponožky a zaliezť do vyhriatej postele.
Vyskúšať môžete kloktanie harmančeka alebo šalvie. Tieto bylinky slúžia tiež ako skvelá aromaterapia.
Pri liečbe dýchacích ciest je skvelým pomocníkom aj zázvor. Pripravte si silný zázvorový čaj a popíjajte ho pred spaním. Pridajte do čaju med a citrón a užite si nielen skvelú chuť čaju, ale aj jeho rýchle a liečivé účinky.
Vyskúšať môžete tiež soľnú sprchu. Lyžičku soli zmiešajte s pol hrnčekom vlažnej vody a nalejte do misky. Do nej dajte nos, zapchajte si jednu nosovú dierku a potiahnite soľný roztok dovnútra. Slaná voda veľmi rýchlo uvoľní nos a zase budete môcť dýchať.