Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Teplo a vlhko zvyšuje aktivitu kliešťov- ako sa im brániť?

reklama:

Kliešte nie sú len letnou záležitosťou, ako si stále väčšina ľudí myslí. Kliešte sa „budia“ už pri teplotách okolo 7 ° C, takže sa s nimi často môžeme stretnúť už skoro na jar. Prvou známku o aktivite kliešťov nám zvyčajne prinesú naši domáci maznáčikovia, psy a mačky, pre ktoré však môže byť nakazený kliešť rovnaký problém ako pre nás.

Prečo nebolí prisatie kliešťa?

Keď sa kliešť prisaje a začne sať krv, súčasne vylučuje sliny, ktoré pôsobia ako anestetikum. Zvyčajne preto nič necítime, miesto začína bolieť, až keď  objavíme napuchnuté a začervenané okolie vpichu . Aj keď na tele objavíte prisatého kliešťa, ešte to nutne nemusí znamenať pohromu, preto nepanikárte a zamerajte sa na to, ako ho čo najopatrnejšie odstrániť. Čím skôr sa ho správnym spôsobom zbavíte, tým  riziko nákazy klesá.

Tick on Skin

Ako správne vybrať kliešťa?

Zabudnite na potieranie olejom a vykrucovanie proti smeru hodinových ručičiek. Parazita je nutné vybrať pomocou špeciálnych klieštikov, opatrným vyvikláním pomocou navlhčenej vatovej tyčinky alebo s použitím špeciálnej karty so zárezmi. Kliešť tak pomalým vyvikláním zo strany na stranu dostanete von celého, a to bez rizika, že by vyvrhlo obsah svojich čriev do rany a mnohonásobne tak zvýšilo riziko prenosu nákazy (k tomu môže dôjsť napr. Pri použití pinzety). Novinkou sú tiež domáce testy dostupné v lekárňach, ktoré do desiatich minút odhalia, či bol kliešť nakazený. Uhryznutie kliešťa nie je samo o sebe pre človeka nebezpečné, infekcia, ktorou môže byť nakazený, už však predstavuje nemalý problém.

Aké choroby môže spôsobiť uhryznutie kliešťa?

Ak sa v mieste uhryznutia s odstupom času objaví začervenaný kruh s priemerom niekoľkých centimetrov a s vyblednutím uprostred, mali by sme urýchlene navštíviť lekára , ktorý začne liečbu antibiotikami. Najznámejší je nákaza lymskou boreliózou a kliešťovou encefalitídou , existuje však rad ďalších ochorení, napríklad babezióza s príznakmi malárie, alebo Ehrlichióza, ktorá napáda biele krvinky.

K nakazeniu kliešťovou encefalitídou môže dôjsť krátko po uhryznutí nakazeným kliešťom, nákaza lymskou boreliózou hrozí, ak je kliešť prisatý aspoň dvanásť hodín. Nie je výnimkou, že jeden kliešť je prenášačom viac chorôb naraz.

051917_tickseason_thumb.jpg

Prevencia je očkovanie, repelent a vhodný odev

Proti kliešťovej encefalitíde je tu efektívna možnosť očkovania, proti borelióze však túto možnosť zatiaľ nemáme. Najúčinnejším spôsobom ochrany tak zostáva opatrnosť, tz. vyhýbanie sa vysokým porastom, krovím a húštinám, vhodné oblečenie do prírody s dlhými nohavicami a rukávmi, pokrývky hlavy a kliešte aj iný hmyz odpudzujúce prípravky – spreje a repelenty.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 29. júna 2017

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.