Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Tento typ sexu môže viesť k rakovine. Buďte opatrný

reklama:
Tento typ sexu môže viesť k rakovine.
Tento typ sexu môže viesť k rakovine. Buďte opatrnýFoto: www.gettyimages.com

Vedci stále viac objavujú patogény, ktoré prispievajú k tvorbe rakoviny. Jeden z nich, ľudský papilomavírus (HPV), môže prispievať k rakovine úst alebo hrdla. Môžete sa nakaziť pri orálnom sexe.

Ľudský papilomavírus. Za čo je zodpovedný?

Za vznik rakoviny krčka maternice je z veľkej časti zodpovedný ľudský papilomavírus (HPV). HPV tiež prispieva k tvorbe rakoviny penisu a konečníka. Ale to nie je všetko. V priebehu niekoľkých desaťročí sa významne zvýšil výskyt rakoviny orofaryngu spôsobené týmto vírusom. Súvisí to s rastúcou praxou orálneho sexu.

Nebezpečenstvo orálneho sexu

Ľudský papilomavírus je sexuálne prenosný, ale často si ani neuvedomujeme, že sme nosiči. Odhaduje sa, že až 2/3 dospelých sú vystavené HPV. Infekcia je zvyčajne asymptomatická a sama ustupuje.

Podľa údajov muži pravdepodobnejšie trpia HPV orofaryngeálním karcinómom. Môžu sa nevedomky nakaziť vírusom počas orálneho sexu. Po dlhú dobu možno ani neviete, že ste boli nakazení. Choroba sa vyvíja tajne. Jeho príznaky sú bolesť v krku, chrapot, zákal na jazyku. Sú podceňované, pretože sú zvyčajne spojené s drobnými infekciami.

Zaujímavé je, že rakovinou ústnej dutiny sa zaoberali okrem iného Michael Douglas, Bruce Dickinson a Eddie van Halen. Michael Douglas v jednom z rozhovorov výslovne uviedol, že za jeho ochorenia je zodpovedný ľudský papilomavírus, ktorého sa nakazil pri orálnom sexe.

Čím sa môžete nakaziť počas pohlavného styku?

Počas orálneho sexu sa môžeme nakaziť nielen HPV. Počas pohlavného styku sa môžete tiež nakaziť syfilisom, kapavou, chlamýdiami, oparom a črevnými baktériami. V prípade orálneho styku nie je ťažké získať mikrotraumy, ktoré uprednostňujú infekciu HIV a vírusi hepatitídy B a C.

Preto, keď sa venujeme orálnemu sexu, najmä s novo stretnutým človekom, mali by sme používať kondómy alebo špeciálne obaly na ženské genitálie. Stojí za to postarať sa o seba a bezpečnosť svojho partnera.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 22. januára 2023

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.