Tento rok sa kliešťom vyhnete. Vieme, ako na to

Zdieľať
kliešť

Tento zákerný hmyz je skutočným nebezpečenstvom, ktoré číha v prírode na každého z nás. Nie každé uhryznutie musí byť problematické, ale bohužiaľ sa stále častejšie objavujú prípady tých, ktorí boli kliešťom infikovaní a ochoreli vážnou chorobou. Najhoršie na tom všetkom je, že kliešte sú také malé a skoro ich nie je vidieť, takže je prakticky nemožné zabrániť tomu, aby sa vám nenápadne zahryzli do kože a potom nie je vždy také ľahké sa týchto malých potvoriek zbaviť.

Určite by sme nemali vynechať možnosť nechať sa očkovať proti kliešťovej encefalitíde. Je to síce len jedna z vážnych chorôb, ktoré kliešť prenáša, ale napriek tomu je dobré chrániť sa. Očkovať sa môžete v zdravotných strediskách aj u svojho praktického lekára, stačí sa informovať o možnostiach. Proti borelióze však doposiaľ neexistuje vakcína, ale dá sa pri včasnom odhalení úspešne liečiť antibiotikami.

Pokiaľ nemáte možnosť nechať sa očkovať, existuje niekoľko ďalších lacných tipov, ktoré sa môžu hodiť. Môžete použiť éterické oleje, ktoré vraj dokážu udržať drobný hmyz v bezpečnej vzdialenosti. Tu je päť esenciálnych olejov, o ktorých sa hovorí, že kliešťom vôbec nevoňajú a budú sa vždy držať ďalej.

  1. Levanduľa  má veľmi príjemnú vôňu pre ľudí, ale hmyz túto vôňu netoleruje.
  2. Mäta je toxická pre hmyz.
  3. Citrónová tráva nádherne vonia po citrusoch, tento olej je možné aplikovať priamo na pokožku a kliešte sa vám oblúkom vyhnú.
  4. Eukalyptus mal by byť dobrý pre udržanie hmyzu v pohodlnej vzdialenosti, ale aj zmierňovať uhryznutie a svrbenie po pohryznutí akýmkoľvek hmyzom.
  5. Limetka, vôňa, ktorú hmyz nemá rád. Nepribližujú sa, pokiaľ ste si jej olej aplikovali na kožu. Pre ešte lepšiu ochranu môžete na oblečenie nastriekať trochu limetkového oleja.

Pokiaľ sa pohybujete v oblastiach, kde sa vyskytujú kliešte, mali by ste pamätať hneď na niekoľko vecí. Pokiaľ sa napríklad prechádzate lesom, je vhodné vziať si oblečenie s dlhými rukávmi a vysoké topánky. Zistilo sa tiež, že tmavé oblečenie priťahuje menej kliešťov, ale je možné ich na ňom samozrejme horšie odhaliť a striasť prípadne dole. Nezabudnite tiež chodiť uprostred ciest a vyhýbať sa chôdzi vo vysokej tráve, najmä ráno a vo vlhkom teréne. A po pobyte v prírode sa vždy starostlivo prezrite!

Ak ste boli uhryznutí kliešťom, mali by ste ho čo najskôr odstrániť. Aspoň pokiaľ ide o boreliózu, počas prvých hodín sa obvykle žiadna infekcia nestihne preniesť, takže čím skôr kliešťa odstránite, tým menšie je riziko nákazy. Na odstránenie kliešťa používajte pinzetu alebo špeciálne klieštiky na odstránenie kliešťov. Potom kliešťa uchopte čo najbližšie ku koži a pomaly ho vytiahnite. Potom by ste mali miesto uhryznutia umyť mydlom a vodou alebo ošetriť vhodným dezinfekčným prostriedkom.

Otáčanie proti smeru hodinových ručičiek alebo snáď v smere hodinových ručičiek je mýtus. Nie je potrebné nič také robiť, obvykle to nevedie k žiadnemu úspechu a je väčšia šanca, že sa mu odtrhne hlavička a zostane v rane. Kliešťa stačí vytiahnuť priamo hore.

Ak ste nemali šťastie a kliešť si vás aj napriek všetkým opatreniam vybral ako svoju obeť, je potrebné sa počas nasledujúcich dní a týždňov pozorne sledovať. Existuje hneď niekoľko rôznych príznakov, na ktoré treba dávať pozor. Po prisatí kliešťa je bežné, že miesto svrbí a trochu sčervená, ale väčšinou to po pár dňoch prejde a nie je treba ho nejako ďalej ošetrovať. Ak však po uhryznutí zaznamenáte príznaky, ktoré po nejakej dobe nezmiznú, mali by ste kontaktovať svojho lekára.

Pri kliešťovej encefalitíde obvykle trvá štyri až desať dní od okamihu infekcie, kým sa objavia prvé prejavy ochorenia. Medzi niektoré bežné príznaky patria bolesti hlavy, bolesti svalov, únava a horúčka. Ďalej sa objavujú príznaky ako vysoká horúčka, silná bolesť hlavy, vracanie, foto senzitivita a citlivosť na zvuk, zmätenosť a problémy so sústredením.

U boreliózy ide obvykle o začervenanie kože s priemerom väčším ako päť centimetrov. Koža môže tiež znecitlivieť a svrbieť a toto začervenanie sa objaví jeden až štyri týždne potom, čo ste boli uhryznutí kliešťom. Medzi ďalšie príznaky patrí únava, bolesti hlavy, svalov a kĺbov. Ak sa choroba rozšíri, môžete mať príznaky, ako je horúčka, strata hmotnosti a dočasná paralýza tváre.

Akonáhle máte podozrenie, že by mohlo ísť o niektoré z ochorení prenášaných kliešťami, nie je čas otáľať a ihneď by ste mali kontaktovať lekára. Ide o vážne choroby, ktoré môžu mať pomerne nedozerné následky, a preto zbytočne neriskujte. Lekár vám obvykle odoberie krv, kde sa prejaví, či máte v tele zápal alebo nie. Následne môže podľa príznakov a odhaleného typu ochorenia nasadiť vhodnú liečbu. Vždy platí, že včasná liečba vedie k menej problematickému priebehu a ľahšej rekonvalescencii. Neotáľajte teda a pri každom podozrení sa nechajte odborne vyšetriť. Ušetríte si tým nemalé problémy a komplikácie do budúcnosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané