Tento jednoduchý test vám pomôže zistiť, či je med falošný alebo pravý

Zdieľať
med
Tento jednoduchý test vám pomôže zistiť, či je med falošný alebo pravý Foto: www.gettyimages.com

Med je liek! Jeden z najvýznamnejších. Má mnoho zdravotných výhod. Je antiseptický, používame ho ako sladidlo, má upokojujúce účinky a slúži aj ako diuretikum. Čo je však dôležité, má aj liečivé vlastnosti a je vynikajúcim zdrojom energie. Dôležité však je, aby sme vedeli, aký med si kupujeme. Je ten váš prírodný a priamo od včiel?

Na trhu sa objavujú rôzne druhy, rôzne značky. Med teda môže byť spracovávaný ďalej a podrobený mnohým modifikáciám. Také medy obsahujú chemické látky, ktoré znižujú jeho cenu. Preto by sme sa mali mať na pozore, pokiaľ chceme konzumovať naozaj čistý med. Podľa nedávnej štúdie, ktorá sa venuje bezpečnosti potravín, až 76 % všetkých dostupných medov na trhu prešlo procesom tzv. ultrafiltrácie.

Pokiaľ si občas kupujete med v obchode a nie priamo od včelára, mali by ste sa pozrieť hlavne na kvalitu sladkej pochutiny v skle. Dobre si prezrite obal, hodnoty, zafarbenie medu a hlavne cenu. Bohužiaľ, rozdiely medzi čistým medom a tým spracovaným sú obrovské. Hovorí sa, že med je drahý. To veru je! No za iné lieky platíte koľkokrát oveľa, oveľa viac.

Aké sú rozdiely medzi čistým a pasterizovaným medom?

Čistý med je produkt priamo od včiel, ktorý je spracovávaný včelármi. Ten sa o včielky poctivo stará. Med je ďalej spracovaný bez akéhokoľvek iného procesu. To znamená, že sa stočí a rovno balí do pohárov. Taký čistý med pochádza z rôznych kvetov, oblastí a podobne.

30 gramov medu obsahuje asi 20 druhov vitamínov, 18 druhov aminokyselín, 16 minerálov a veľa antioxidantov. Čistý med má taktiež antibakteriálne, antivírusové a antimykotické vlastnosti.

Pasterizovaný med sa zahrieva na 65 až 80 stupňov Celzia a tým pádom teplota ničí niektoré z týchto stopových prvkov. Med sa stáva rafinovaný a nevhodný, pokiaľ sa chcete liečiť napríklad z chrípky. Zmení svoju štruktúru, farbu, chuť, pretože karamelizuje.

Ako rozoznať čistý, prírodný med od toho chemicky spracovaného?

Čistý med časom kryštalizuje. Pokiaľ sa vám ani po čase v mede nevytvoria kryštáliky, ide pravdepodobne o chemicky spracovaný med.

Farebný kontrast

Do pohára s troškou vody kvapnite pár kvapiek jódu. Následne pridajte lyžičku medu. Pokiaľ v pohári med zmodrie, potom sa pri spracovaní miešal s kukuričným škrobom.

Test teplom

Dajte si trošku medu na lyžičku a skúste ho zapáliť. Pokiaľ sa rozsvieti aspoň malý plamienok, máte istotu, že sa jedná o čistý med.

Pozor na penu

Do pohára s vodou pridajte pár kvapiek octu a následne lyžičku medu. Pokiaľ zbadáte, že na povrchu sa tvorí pena, znamená to, že med nie je čistý a prírodný, ale nachádza sa v ňom veľa prímesí.

Rozpustnosť vo vode

Pridajte lyžičku medu do pohára s troškou vody. Pokiaľ sa začne hneď rozpúšťať, znamená to, že má naozaj nízku kvalitu. Čistý med sa v studenej vode len tak nerozpustí.

A na záver, pozorne si čítajte etiketu. Pokiaľ si na etikete prečítate, že med obsahuje ovocný cukor, kukuričný sirup, glukózo-fruktózový sirup a podobne, určite ho nekupujte.

Varovanie

Med by ste nikdy nemali dávať veľmi malým deťom, pretože obsahuje látky, ktoré veľmi malým deťom môžu uškodiť. My dospelí už máme v tele vytvorené látky, ktoré si s medom poradia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané