Techniky vojakov na rýchle zaspanie. Fungujú aj na vás?

Zdieľať
nespavosť

Nespavosť je v dobe technológií častým fenoménom. S nadužívaním mobilných telefónov je mozog neustále v prevádzke a oči trpia vstrebávaním rýchlo sa meniacich vnemov z obrazoviek. Mnoho ľudí má vo zvyku si správy kontrolovať ešte tesne pred zaspaním, čo je spánkový zabijak. S množstvom neuzavretých záležitostí nie je ľahké večer si ľahnúť s prázdnou hlavou a čistým svedomím. Častokrát ešte myslíme na to, čo sa nám v ten deň udialo a čo všetko musíme zajtra zariadiť. Tu je súbor pravidiel a odporúčaní, ktorými sa riadia vojaci, aby boli schopní zaspať aj vo vojnovej vrave za veľmi nekomfortných podmienok.

Pravidelný pohyb

Iste sa vám stalo, že ste po náročnom športovom výkone spali „ako zabití”. Dôvodom je, že telo sa pri športe príjemne unaví a zaspávanie vďaka tomu netrvá dlho. Je vedecky dokázané, že ľudia, ktorí aspoň 150 minút týždenne cvičia, majú kvalitnejší spánok a zaspia ľahšie.

Rozvrh a plánovanie

Pripravte sa na ďalší deň pred tým, než idete spať. Vyberte si oblečenie, ktoré si na seba vezmete, a čo si môžete zabaliť, si zabaľte. Pokiaľ idete spať s čistou hlavou, nestrávite ďalšie hodiny prevaľovaním a uvažovaním nad ďalším dňom.

Stlanie postele

Mnoho ľudí túto činnosť podceňuje, ale pre náš mozog je to zásadný úkon. Napriek tomu, že nie každý je poriadny, ustlaná posteľ poteší každého. Z môjho pohľadu sa vďaka tomu výzor celej spálne pozitívne zmení a vy sa potom nemôžete dočkať, až večer pod prevzdušnenú perinu vkĺznete.

Vyhnúť sa sedavému zamestnaniu

Pokiaľ náplň vašej práce predstavuje celodenné sedenie v kancelárii, pokúste sa telu počas prestávok dopriať menšie prechádzky alebo pretiahnutie. Chrbtica, chrbát aj krk vám za to poďakujú. Nie každý má však možnosť počas práce odísť a na hodinu sa prejsť v prírode. Nemusí teda nutne ísť o výlet, stačí, keď do práce pôjdete pešo alebo pri fajčení zaobídete blok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané