Táto bylina znižuje zápaly a bolesti. Rastie všade, ale ľudia ju len prehliadajú

Zdieľať
Táto bylina
Táto bylina znižuje zápaly a bolesti. Rastie všade, ale ľudia ju len prehliadajú Foto: www.freepik.com

Táto bylina, ktorá rastie po celom svete, je známa pre svoje mnohostranné využitie v medicíne a gastronómii. Hoci môže byť pre niektoré osoby nepríjemná kvôli svojim bodavým listom, jej liečebné účinky a chuťové vlastnosti stoja za to, aby sa s ňou zoznámili bližšie. Na čo je dobrá žihľava? Aké recepty stojí za to vyskúšať? To všetko (a oveľa viac) sa dozviete v dnešnom článku.

Na čo je dobrá žihľava

Žihľava obsahuje mnoho živín, vrátane vitamínov A, C, E, K a B-komplexu, minerálov, ako je železo, vápnik a draslík, a tiež flavonoidy a kyselinu kremičitú. Tieto látky prispievajú k mnohým pozitívnym účinkom na ľudské zdravie.

Blahodarné účinky žihľavy:

  • Podporuje trávenie a detoxikáciu tela.
  • Zlepšuje zdravie kože, vlasov a nechtov.
  • Pomáha s bojom proti alergiám.
  • Zníženie zápalu a bolesti.
  • Zlepšuje imunitu a vitalitu.

Kedy sa žihľava zbiera?

Žihľavu možno zbierať po celé leto. Ak ju zbierate na prelome leta a jesene, môžu listy byť vláčne a obsahovať menej živín. Pri zbere by ste mali použiť rukavice, aby ste sa vyhli bodnutiu žihľavy.

Kedy piť žihľavový čaj?

Žihľavový čaj sa môže piť kedykoľvek počas dňa, ale odporúča sa ho piť ráno alebo večer. Môžete si pridať med alebo citrón na zlepšenie chuti. Žihľavový čaj je bohatý na živiny, ktoré pomáhajú stimulovať imunitu, detoxikovať telo a zlepšovať kvalitu pleti.

Ako žihľavu osušiť, aby nesplesnivela

Najlepšie je žihľavu sušiť v priestore s dobrým prúdením vzduchu, aby sa zabránilo plesniam. Listy by ste mali rozložiť do tenkej vrstvy na papieri alebo rohoži a nechať ich vyschnúť prirodzene. Potom ich môžete uložiť do pohárov alebo vriec a skladovať na tmavom a suchom mieste.

Ako si žihľavu vysadiť na balkóne

Ak máte balkón a máte radi byliny, môžete si vysadiť žihľavu aj tam. Žihľava rastie všade, kde je dostatok slnka a vlhka, takže by mala dobre rásť na slnečnom balkóne. Žihľava potrebuje dostatok priestoru, takže ju saďte v dostatočne veľkých kvetináčoch. Zemina by mala byť vlhká, ale nie premokrená. Môžete ju zalievať vodou alebo hnojivom pre byliny. Pokiaľ si chcete užiť čerstvé žihľavy, môžete ju strihať, ako rastie.

Pripravte si žihľavové pesto alebo polievku

Žihľava je bylina, ktorá sa dá použiť do rôznych pokrmov, kde im pridáva lahodnú chuť a telu prospešných látok.

Žihľavové pesto

  • 2 šálky čerstvých žihľavových listov
  • 1/2 šálky olivového oleja
  • 1/2 šálky parmezánu
  • 1/4 šálky vlašských orechov
  • 2 strúčiky cesnaku
  • šťava z 1/2 citróna
  • soľ a korenie podľa chuti

Postup

Vložte žihľavové listy do mixéra a rozmixujte ich. Pridajte olivový olej, parmezán, vlašské orechy, cesnak a citrónovú šťavu a mixujte, kým nedosiahnete hladkú konzistenciu. Ochutnajte a pridajte soľ a korenie podľa chuti. Žihľavové pesto je skvelé na cestoviny, ako dip alebo na pečivo.

žihľava
Táto bylina znižuje zápaly a bolesti. Rastie všade, ale ľudia ju len prehliadajú Foto: www.gettyimages.com

Žihľavová polievka

  • 4 šálky žihľavových listov
  • 1 cibuľu
  • 2 strúčiky cesnaku
  • 4 šálky zeleninového vývaru
  • 1/2 šálky smotany na varenie
  • soľ a korenie podľa chuti
  • 2 lyžice olivového oleja

Postup

V hrnci rozohrejte olivový olej a opražte na ňom nakrájanú cibuľu a cesnak, kým nezhnednú. Pridajte žihľavové listy a varte asi 5 minút, kým nezmäknú. Pridajte zeleninový vývar a nechajte variť asi 20 minút. Polievku rozmixujte do hladkej konzistencie pomocou mixéra alebo ponorného mixéra. Pridajte smotanu na varenie, dochuťte soľou a korením. Žihľavovú polievku môžete podávať s chrumkavým chlebom alebo grilovanými krevetami.

Zdroj: kondice.cz, hhealthline.com, webmd.com, healthline.com

žihľava
Táto bylina znižuje zápaly a bolesti. Rastie všade, ale ľudia ju len prehliadajú Foto: www.gettyimages.com

Žihľava, známa tiež ako kopřiva, sa ako ľudový liek používa už stáročia. V Európe, Ázii a Severnej Amerike sa tradične využíva na liečbu rôznych stavov, vrátane bolestí svalov a kĺbov, ekzému, artritídy, dny a ako diuretikum. Už v starovekom Egypte a v starovekom Grécku boli známe jej protizápalové a močopudné účinky.

Dokumentácia o používaní žihľavy ako lieku sa objavuje v textoch už z obdobia starovekého Ríma, kde sa napríklad vojakom odporúčalo bičovať sa žihľavami, aby stimulovali krvný obeh a zahriali si studené končatiny.

V stredoveku bola žihľava súčasťou európskej domácej lekárničky, používaná na ošetrenie rán, ako aj na úľavu od bolesti pri artritíde a iných bolestivých stavoch.

Aj keď sú tieto použitia dobre dokumentované v histórii, moderné vedecké štúdie len začínajú objavovať a potvrdzovať potenciálne zdravotné prínosy žihľavy, vrátane jej antiinflamatórnych a analgetických účinkov.

Takže, konkrétny začiatok používania žihľavy ako ľudového lieku nie je možné presne určiť, ale je jasné, že sa jej využívanie prelieva cez mnoho generácií a kultúr po celých stáročia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané