Tatársky biftek patrí medzi jedlá, ktoré rozdeľujú ľudí na dva tábory – tých, ktorí ho milujú, a tých, ktorí sa mu radšej vyhýbajú. Tento špecialitka zo surového mäsa, doplnená o kombináciu kapár, cibule a vaječného žĺtka, si získala popularitu už na prelome 19. a 20. storočia, kedy prvýkrát zažiarila vo francúzskych reštauráciách. S postupom času sa recept obohatil o dijonskú horčicu a dodnes je považovaný za gurmánsku delikatesu.
Prečo sa tatarák volá práve takto?
Príbeh o názve „tatársky biftek“ sa často spája s legendou o starobylých Tatároch, ktorí údajne ukladali surové mäso pod sedlá svojich koní, aby sa počas jazdy „prirodzene“ spracovalo a dochutilo potom zvierat. Po jazde vraj mäso iba okorenili a skonzumovali. Aj keď táto romantická historka znie zaujímavo, pravda je úplne iná. Skutočný pôvod názvu siaha do doby, keď sa do tatárskeho bifteka pridávala tatárska omáčka namiesto vajíčka. Neskôr sa vajce vrátilo na scénu, no názov zostal a stal sa neoddeliteľnou súčasťou tohto jedla.
Zákaz, ktorý tatarák vymazal z jedálnych lístkov
Niektorí si možno spomenú na obdobie, kedy bol tatarák z našich reštaurácií úplne odstránený. Medzi rokmi 1987 a 2001 platil zákaz ministerstva zdravotníctva, ktorý podávanie surového mäsa zakazoval z hygienických dôvodov. Dnes je však táto pochúťka opäť dostupná, avšak jej príprava musí spĺňať prísne pravidlá, aby bola bezpečná pre konzumentov.
Recept Karla Gotta. Tatársky biftek, ktorý ohúril každú návštevu
Karel Gott, okrem svojej speváckej kariéry známy aj ako výborný hostiteľ, mal vlastný osvedčený recept na tatársky biftek, ktorým si získaval svojich hostí. Na jeho prípravu budete potrebovať nasledovné ingrediencie:
- 400 g kvalitného hovädzieho mäsa (ideálne sviečková alebo stehno)
- 2 žĺtky na spojenie chutí
- 1 veľkú cibuľu, nasekanú nadrobno
- 1 lyžicu dijonskej horčice na dodanie pikantnosti
- 1 lyžicu kečupu pre jemnejšiu chuť
- 1 čajovú lyžičku worcestrovej omáčky na zvýraznenie arómy
- 1 čajovú lyžičku mletej červenej papriky
- 1 čajovú lyžičku čierneho korenia
- 1 čajovú lyžičku mletého kmínu
- 1 čajovú lyžičku soli
- 1 čajovú lyžičku tabasca pre pikantnosť
- 1 lyžicu kvalitného koňaku alebo brandy, ktorá je tajnou ingredienciou
Ako na prípravu dokonalého tataráku?
Najdôležitejším krokom je dôkladné spracovanie mäsa. To môžete buď jemne naškrabať ostrým nožom, alebo ho dvakrát až trikrát pomlieť na jemno. K mäsu pridajte nadrobno nakrájanú cibuľu a všetky zvyšné ingrediencie – horčicu, kečup, worcestrovú omáčku, koreniny, soľ, tabasco aj koňak. Na záver do zmesi vmiešajte žĺtky, ktoré spojia všetky chute. Zmes dobre premiešajte, aby bola konzistencia hladká a jednotná. Pred podávaním nechajte tatarák odpočívať v chladničke, aby sa chute prepojili.
Servírovanie ako od profesionála
Podávajte ho s chrumkavými hriankami, ktoré jemne potriete čerstvým cesnakom. Ak chcete pokrm ešte vylepšiť, pridajte jemne nasekanú jarnú cibuľku alebo petržlenovú vňať. Na dekoráciu môžete použiť kapary, ktoré jedlu dodajú jemnú kyselkavú chuť.
Tento recept je dôkazom, že aj jednoduché suroviny dokážu vytvoriť jedlo, ktoré sa stane nezabudnuteľným zážitkom. S tajným trikom Karla Gotta – pridaním koňaku – si môžete doma pripraviť tatársky biftek, ktorý ulahodí každému gurmánovi.