Jablčný ocot, tradičný domáci liek, je známy pre svoje široké spektrum využitia od zdravotníckych problémov až po čistenie a konzervovanie. Aj keď nie všetky jeho účinky sú vedecky potvrdené, moderné štúdie ukazujú niektoré jeho konkrétne liečivé vlastnosti. Prečítajte si, ako môže jablkový ocot prospievať vášmu zdraviu a aké sú jeho možné riziká.
Jablkový ocot: Zázrak z prírody alebo len ďalší trend?
Jablčný ocot má dlhú históriu používania ako ľudový liek na rôzne zdravotní problémy. Bol súčasťou každej domácnosti, pretože jeho hlavná zložka – jablká – bola ľahko dostupná a príprava octu jednoduchá. Okrem zdravotníckych využití slúžil aj na čistenie a dezinfekciu, odstraňovanie vší, ošetrovanie bradavíc a liečbu ušných ochorení. Už Hippokrates hovoril o jeho využití pri čistení rán. Ocot sa tiež používal na konzervovanie potravín.
Liečivé účinky jablčného octu
Moderné štúdie dokladujú, že prírodný nefiltrovaný jablčný ocot obsahuje množstvo aminokyselín, vitamínov (A, B1, B2, B6, C, E) a minerálov (draslík, meď, kremík, horčík, vápnik a železo). Ocot dokáže ničiť mnoho škodlivých patogénov vrátane baktérií (napr. E. coli) a podporuje stabilnú nízku úroveň krvi. Niektoré klinické štúdie potvrdzujú jeho pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu, redukciu tuku v krvi a zníženie krvného tlaku.
Očista tela a jablčný ocot
Jablčný ocot je často odporúčaný ako prostriedok na detoxikáciu organizmu, čo je populárny trend posledných desaťročí. Odborníci však varujú, že mnohé detoxikačné kúry môžu byť nebezpečné a ich prínos je pochybný. Na rozdiel od toho, odľahčujúca diéta zameraná na ľahkú stravu, hydinu, ryby a zeleninu môže byť prospešná.
Nebezpečenstvo jablčného octu
Aj keď jablčný ocot má mnoho prospešných vlastností, je potrebné ho konzumovať s mierou a dodržiavať určité pravidlá. Obsahuje kyselinu octovú, ktorá môže byť pre ľudský organizmus škodlivá, ak sa nesprávne používa. Ocot spomaluje pohyb natrávenej stravy zo žalúdka, čo môže byť problémom pre ľudí s niektorými zdravotníckymi stavmi, napr. cukrovkou I. typu. Pravidelná konzumácia veľkého množstva octu môže viesť k osteoporóze, zníženiu hladiny draslíka v krvi a poškodeniu zubnej skloviny.
Ako bezpečne konzumovať jablkový ocot
Ak sa rozhodnete využiť pozitívne vlastnosti jablčného octu, mali by ste ho konzumovať zriedený vo vode a začínať s malými dávkami, aby ste zistili, ako naň vaše telo reaguje. Maximálna denná dávka by nemala prekročiť 30 ml (2 polievkové lžíce). Ocot nepoužívajte po čistení zubov a po jeho konzumácii si ústa dôkladne vypláchnite vodou.
Ľudia so žalúdočnými alebo tráviacimi problémami by sa mali konzumácii jablčného octu vyhnúť.