Hnojivá delíme na organické a minerálne. Organické hnojivá vznikajú prirodzeným rozkladom alebo kvasením prírodných produktov, zatiaľ čo minerálne sa vyrábajú chemickými reakciami v priemyselných závodoch. Obe skupiny hnojív sú vhodné pre sadenice. Pri výbere hnojív je dôležité zohľadniť potreby rastlín, ktoré zahŕňajú azot, draslík a fosfor.
Ako pripraviť pôdu a kedy hnojiť?
Pred výsevom je vhodné pôdu obohatiť živinami. Na týždeň pred výsevom doporučujeme pôdu poliať tekutým hnojivom. Sadenice sa pestujú v kontajneroch na parapete alebo v skleníku. Po vysiatí semien je dôležité zabezpečiť, aby pôda bola bohatá na živiny. Rastliny treba prihnojovať, keď sa objaví druhý pravý list a potom opakovať každých 10 dní. Hnojivá sa aplikujú zálievkou priamo do vlhkej pôdy, preto by mali byť pred použitím rozriedené vo vode.
Organické a prírodné hnojivá
Ak nie ste prívržencom minerálnych hnojív, alebo ich práve nemáte k dispozícii, môžete skúsiť prírodné alternatívy:
- Medový roztok – Na liter teplej vody pridajte 5 g medu. Po 30 minútach môžete sadenice polievať.
- Amoniaková voda – Na 5 litrov vody pridajte 5 ml amoniaku. Touto zmesou polievajte pôdu pod rastlinami.
- Peroxid vodíka – Na 3 litre vody pridajte 15 ml peroxidu vodíka. Tento roztok použijete na zavlažovanie pôdy a sadeníc, čím zabezpečíte prísun kyslíka.
DIY Hnojivá z domácich surovín
- Drevo popola – 30 g popola zalejte 3 litrami horúcej vody a nechajte 2 hodiny lúhovať. Potom túto zmes použite na polievanie sadeníc.
- Vajcové škrupiny – 30 g rozdrvených škrupín zalejte 3 litrami vody a nechajte niekoľko dní lúhovať. Následne sceďte a použite na hnojenie.
- Kvasnice – Pripravte kvasnicovú zmes: zmiešajte 500 ml teplej vody, 10 g sušených kvasníc a 2 lyžice cukru. Po dvoch hodinách riedenia s 10 litrami dažďovej vody polievajte pôdu.
Ďalšie tipy na prírodné hnojivá
- Cibuľová šupka – Zalejte hrsť suchých šupiek litrom vriacej vody, nechajte 24 hodín lúhovať. Potom riedením s čistou vodou použite na polievanie sadeníc.
- Zelený odvar – Rozdrvené zelené rastliny zalejte vodou a nechajte 7 dní kvasiť. Po scedení použite na hnojenie.
- Banánová šupka – Kôru z dvoch až troch banánov nakrájajte a zalejte vodou. Nechajte niekoľko dní lúhovať, následne sceďte a polievajte.
- Čajová zmes – Použite starú čajovú zmes: zalejte 1 lyžicu čajových listov 500 ml vody a nechajte 48 hodín lúhovať. Použite na polievanie.
Vyrobte si hnojivá z dostupných materiálov a presvedčte sa, že môžu byť lacné, ba dokonca zadarmo!
Zdroj: takprosto.cc