Tajná cesta mojej babičky na pestovanie orchideí: Kvitnú ako blázon! Po 48 hodinách sa zmenia na nepoznanie

Zdieľať
pestovanie orchideí
Tajná cesta mojej babičky na pestovanie orchideí: Kvitnú ako blázon! Po 48 hodinách sa zmenia na nepoznanie Foto: www.freepik.com

Orchidey sú jednou z najobľúbenejších rastlín pestovaných v kvetináčoch. Ale celý rad ľudí nevie, ako sa o ne správne starať. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov a trikov, z ktorých sa dozviete všetko, čo by ste mali pre pestovanie orchideí poznať. A na konci článku na vás čaká zázračný poľský trik, ktorý vám zaručí, že sa vašim orchideám bude skvele dariť.

Orchidey vo voľnej prírode

Prirodzeným prostredím sú pre orchidey pôdy chudobné na živiny, zvyčajne v trópoch a subtrópoch. Preto dávajú prednosťou teplému a vlhkému prostrediu. Toto pravidlo ale neplatí pre všetky druhy, niektoré rastú vo voľnej prírode aj v Českej republike. Tie sú pochopiteľne otužilejšie než ich africkí príbuzní. Celý rad európskych druhov je možné pestovať aj na záhrade. Jedná sa o epifytické rastliny, čo znamená, že najčastejšie rastú vo vetvách stromov, prípadne využívajú ostatné rastliny ako oporu.

Pestovanie orchideí

Orchideí je zhruba 800 druhov a líšia sa nielen vzhľadom a vzrastom, ale aj nároky na pestovanie. V prvom rade je teda potrebné zistiť, ako sa druhy, ktoré pestujete, menujú, aby ste si mohli ujasniť, ako sa o ne starať. Všeobecne platí, že orchidey je dobré pestovať v priehľadných črepníkoch, potom môžete ľahko kontrolovať stav substrátu a koreňov vašich rastlín.

Substrát, do ktorého sa orchidey vsádza, by mal byť ľahký, vzdušný a veľmi priepustný. V hobby marketoch sú k dostaniu hotové substráty, vyrobiť si však môžete aj vlastné zmes. V tej by mala byť borovicová kôra, rašelina, kúsky kokosových orechov, malé kúsky uhlia a expandovaný íl ako podklad.

Pozor na vzdušné korene

Okrem bežných koreňov majú orchidey tiež takzvané vzdušné korene, ktoré využívajú na zachytávanie sa na iných rastlinách a na akumuláciu vody. Vzdušné korene síce nie sú príliš estetické, ale v žiadnom prípade by ste ich nemali odstraňovať, inak budú vaše orchidey chradnúť a môžu mať ťažkosti s lebo by listov i kvetu, hoci ich budete dostatočne zalievať.

Starostlivosť o orchidey

Pri starostlivosti o orchidey je potrebné mať na pamäti nasledujúce pravidlá:

  • Orchidey potrebujú slnečné miesta, ale s rozptýleným svetlom. Najmä v lete je nevystavujte priamemu slnku.
  • Orchidey zalievajte vodou izbovej teploty vždy, keď listy stratí tuhosť, alebo keď substrát vyschne. Korene však nesmie zostať vo vode príliš dlho.
  • Väčšina orchideí potrebuje vlhkosť vzduchu okolo 60%. Pestovatelia preto bežne striekajú listy rastlín dažďovou vodou z rozstrekovačov.
  • Letné teplota by sa mala pohybovať okolo 24 ° C, zimné by nemala klesnúť pod 10 ° C

Zázračný poľský trik

Poľskí pestovatelia zistili, že po období kvitnutia je treba nechať rastliny dva mesiac odpočívať, najlepšie „o hlade“, teda bez hnojenie. Tu je ich postup v troch jednoduchých krokoch:

  • Kúpeľ. Po odkvitnutí opláchnite rastlinu silným prúdom vody, aby ste listy i zeminu očistili od zvyškov hnojiva. Kvetináč následne umiestnite na chladnejšie miesto, napríklad k pootevřenému oknu.
  • Pôst. Počas nasledujúcich 6 až 8 týždňov kvetinu nepřihnojujte a šetrite aj s vodou pri zalievaní. Strážte si však, aby sa vašej orchidei nezačali listy a výhonky suchom krútiť, v takom prípade je potrebné prídel vody zvýšiť. Staré listy neodrezávajte, kým nezožltnú.
  • Koniec pôstu. Po uplynutí spomínaných 6 až 8 týždňov rastlinu znovu začnite riadne zalievať a hnojiť a presuňte späť do tepla. Po tejto očistnej kúre bude jej budúci kvet ako zo žurnálu.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané