Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Syn takmer vyliečiť demenciu svojej matky. Stačilo iba zmeniť jej jedálniček. Vedci sú z toho v šoku

reklama:
demencia
demenciawww.gettyimages.com

Všetko to začalo pred tromi rokmi. Mark Hatzer zaznamenal prvé príznaky demencie u svojej matky, 82-ročnej Silvi. Potom začala choroba rýchlo postupovať, Silvia prestala byť samostatná a nakoniec začala predstavovať nebezpečenstvo aj sama pre seba. Bola zmätená a stratená. Prestala spoznávať aj svojho syna, trpela tým, že nechápala, čo sa s ňou deje. Žila v strese a strachu. Mark hľadal alternatívne riešenie, ako svojej matke pomôcť.

Už prišiel o otca, ktorý zomrel na infarkt, matku sa snažil za každú cenu získať späť. Hľadal a čítal najrôznejšie knihy a články. Mark analyzoval dáta a zistil, že demencia je najmenej častá v stredomorských krajinách. V oveľa väčšom množstve jedia ryby, zeleninu, ovocie a vlašské orechy. Sylviina strava bola doplnená veľkým množstvom brokolice, ovsených vločiek, sladkých zemiakov, horkej čokolády a zeleného čaju. Mark sa dôsledne staral o stravu svojej mamy, keď začal vidieť zlepšenie.

Po niekoľkých mesiacoch si začala spomínať na dôležité veci. „Nebol to zázrak, ktorý by sa stal cez noc, ale po pár mesiacoch si začala pamätať veci ako niečie narodeniny, začala byť zase sama sebou, bola viac prítomná a viac zapojená do toho, čo sa okolo nej dialo,“ povedal Mark. V súčasnej dobe neexistuje žiadny špecifický liek na demenciu, ani liečba, ani preventívne opatrenia.

Sue Clark, zástupkyňa Alzheimer’s Society, verí, že správna strava a cvičenie môžu pomôcť. „Urobil som to pre svoju mamu, ochorela a robila všetku tú ťažkú prácu, ale ak to môže nejakým spôsobom pomôcť iným ľuďom, je to skvelé,“ povedal Mark. Prípad sa stal tak známym, že Sylvia bola pozvaná na každoročný večierok organizovaný kráľovnou Alžbetou. Príbeh Marka a jeho matky zaujal vedcov, ktorí sa snažia vyvinúť špeciálnu diétu pre ľudí s demenciou.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Dena
Autor Dátum 21. novembra 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.