Svrbia vás často uši? Prečo sa to deje a ako tomu zabránite

Zdieľať
Svrbia vás často uši?
Svrbia vás často uši? Prečo sa to deje a ako tomu zabránite Foto: www.gettyimages.com

Najnepríjemnejšie svrbenie je vždy v dutinách, či už je to v nose, v hrdle alebo ušiach. Poškrabkať sa na týchto miestach je prakticky nemožné a snahy o to vedú len k vygradovaniu svrbenia. Každý z nás sa určite s týmto problémom stretol a nevedel si rady, ako sa s tým vysporiadať. Často sa stáva, že sa tieto nepríjemnosti opakujú. Kedy je to ešte v poriadku a kedy už je potreba vyhľadať lekára? A čo vlastne svrbenie spôsobuje?

Najčastejšie príčiny svrbenia v ušiach

Takmer vždy je na vine nadmerná alebo naopak nedostatočná tvorba ušného mazu, ktorý má za úlohu ucho čistiť a vyplavovať nečistoty a odumreté kožné bunky. Iste máte pri svrbení nutkanie pochytiť vatovú tyčinku a poriadne v uchu ňou pobehať, ale tomu sa vyhnite. Môžete si tak prebytočný maz aj s nečistotami zatlačiť hlboko do ucha, kde napácha oveľa väčšie škody než len svrbenie.

Ďalšou príčinou býva infekcia. Tá sa väčšinou prejavuje pri prechladnutí, kedy sa baktérie dostávajú cez dutiny aj do ucha. Infekciu môže taktiež spôsobiť nadmerná vlhkosť v uchu, čo je častým javom najmä po šantení v bazéne alebo na pláži. Ak sa k svrbeniu pridáva výtok a horúčka, nechajte sa pre istotu skontrolovať lekárom.

Veľmi nepríjemné a intenzívne je svrbenie v dôsledku alergie. Môže ísť o alergickú reakciu na používaný šampón a ostatnú vlasovú kozmetiku, alebo o potravinovú alergiu. V oboch prípadoch je nutné prestať s užívaním alebo konzumáciou alergénov a navštíviť alergológiu, kde sa začne liečba. Zvukovod si môžete poškodiť aj manuálne, a to nesprávnym čistením. Ucho by sa malo čistiť len na miestach, ktoré sú viditeľné, nie zavádzaním vatových tyčiniek dovnútra. Môžu tak ľahko vznikať odreniny, ktoré sú náchylné k infekcii, načo vzniká nepríjemné svrbenie.

Aj domáca liečba je účinná, len to s ňou nepreháňať

Je samozrejmé, že ak svrbenie pretrváva dlhšiu dobu, je chronické, vyskytuje sa pri ňom výtok alebo dokonca krv, je nutné vyhľadať lekára. Ak nepociťujete žiadny z uvedených príznakov, môžete vyskúšať niekoľko receptov na domáce vyčistenie uší. Na tento účel je vhodné použiť prírodný olej (kokosový, olivový, tea tree, alebo klasický stolný). Čajovú lyžičku oleja zohrejte na príjemnú teplotu a nakvapkajte pomocou kvapkadla do ucha. Po dvoch minútach hlavu nakloňte, aby sa olej dostal von. Ucho utrite len zvonku. Rovnako dobré účinky má aloe vera – zázračná hojivá rastlina. Nakvapkajte pár kvapiek do uší a nechajte chvíľku pôsobiť. Potom opäť vysušte len povrch ucha.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané