So švihadlom vykonávate nielen vytrvalostný tréning, ale zároveň zlepšujete svoju koordináciu a silu.
Môžete skákať kedykoľvek a kdekoľvek ..
Len 15 minút skákania denne stačí na to, aby sa telo dokázalo porovnať. Precvičíte všetko základné svalstvo, vrátane hlbokých svalov, spevníte svaly okolo chrbtice, čo bude mať za následok lepšie držanie tela, pneumatiky okolo brucha a pásu začnú miznúť. Navyše je toto cvičenie aeróbne – spaľuje kalórie rýchlosťou blesku a váš skrátený dych sa prehĺbi. Schody a kopce vám už problémy robiť nebudú. Skákanie tiež zbystrí zmysel pre rovnováhu a kooordinaciu pohybov. A je to tiež výborný prostriedok proti stresu.
Ako správne cvičiť so švihadlom?
Ideálne švihadlo má pohodlné protišmykové madlá a jeho dĺžku vyberiete tak, že vám preložené švihadlo na pol bude siahať do úrovne hrudníka. Je možné si vybrať z mnohých farieb a materiálov, vrátane zabudovaných počítadiel spálených kalórií. Nemenej dôležitý je aj výber cvičebného povrchu – aj keď skákať sa dá prakticky kdekoľvek, tvrdé povrchy, ako je asfalt a betón, nie sú príliš vhodné. Dochádza k veľkým otrasom v kĺboch. Najlepšie sú mäkké podlahové krytiny alebo trávnik.
Kedy je najlepšie skákať so švihadlom?
Určite ráno. Skákať s plným žalúdkom nie je nič príjemné. Okrem toho, ranným cvičením naštartujete krvný obeh, zrýchlite metabolizmus a spaľovanie tukov. Ak ste začiatočník, choďte na to pozvoľna. Úplne vám postačí 50 preskokov v dvoch sériách, aby ste prestriedali obidve nohy. To vám zaberie zhruba 5-10 minút..To určite zvládnete nie?
Správne švihadlo
Správna dĺžka je naozaj základ. Postavte sa do stredu švihadla oboma nohami a jeho konce by ste mali mať vo výške ramien.
Nezabudnite sa pretiahnuť
Ak ešte len začínate cvičiť, nezabúdajte sa vždy pretiahnuť a rozohriať krátkym strečingom. Rozhodne to hneď zo začiatku nepreháňajte a neprepínajte svoje sily. Skáčte len tak dlho, ako vám to bude príjemné a ďalšie minúty pridávajte až po niekoľkých dňoch, keď cítite, že sa vaša fyzická kondícia zlepšuje. Zároveň najprv začnite s jednoduchými skokmi a až neskôr prejdite k zložitejším prvkom.
Pre koho švihadlo nieje vhodné
O používaní švihadla ako prostriedku chudnutia by ste sa mali vopred poradiť s odborníkom. Hlavne všetci ľudia s problémami obehového systému a kĺbami . Treba si tiež uvedomiť, že skákanie je fyzicky náročné a ak nemáte absolútne žiadnu kondičku, ťažké začiatky vás neminú . Čoskoro však sami uvidíte, že stálo za to ich prekonať.
Toto sú tie naj benefity skákania cez švihadlo
Spálite kalórie
Veľmi málo cvičení páli kalórie tak, ako skákanie cez švihadlo. Dokonca aj skákanie s veľmi miernou rýchlosťou spaľuje 10 až 16 kalórií za minútu. Skúste napríklad skákať tri desaťminútové cykly a za pol hodiny spálite až 480 kalórií.
Rovnováha a rýchlosť
Preskakovanie švihadla zlepšuje vašu rovnováhu a rýchlosť / koordináciu tým, že sa vaša myseľ sústredí na vaše nohy. Trebárs boxeri to vedia. Prečo si myslíte, že skákanie cez švihadlo je obľúbeným cvičením pre najlepších boxerov na svete?
Zvyšuje hustotu kostí
Mierny dopad pri tomto skákaní zvyšuje hustotu kostí. Otrasy na kĺboch nie sú tak silné ako pri behu, pretože vplyv každého skoku je absorbovaný oboma nohami. Najnovšie štúdie ukazujú, že jednoduché skákanie cez švihadlo je jedným z najlepších cvičení na zlepšenie hustoty kostí.
Je to dobré pre váš mozog
Vedeli ste, že aktivity s tak fyzickými, tak mentálnymi nárokmi (ako napríklad tancovanie alebo skákanie cez švihadlo) majú lepší vplyv na kognitívne fungovanie ako samotné cvičenie (napríklad bežecký pás alebo stacionárny bicykel)? Ukázalo sa, že najlepší tréning pre zdravie mozgu zahŕňa koordináciu, rytmus a stratégiu. Skúste napríklad nejaké triky pri skákaní cez švihadlo. Ukázalo sa, že je to naozaj dobré pre váš mozog.
Dostupnosť
Zo všetkých mnohých športov, je skákanie cez švihadlo jedným z najdostupnejších. Potrebujete vlastne len švihadlo a nič viac. Na tráve môžete skákať aj na boso.