Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Sviatok Halloween aké sú jeho symboly, zvyky a tradície

reklama:

Halloween 

je pôvodne keltský sviatok, ktorý sa oslavuje v USA, Kanade, Veľkej Británii, Austrálii a v ďalších anglosaských krajinách.

Dátum Halloweenu je každý rok rovnaký, oslavuje sa 31. októbra, deň pred kresťanskou slávnosťou všetkých svätých.

Medzi symboly Halloweenu patrí tekvica, kostýmy, masky a strašidelná výzdoba.

História a pôvod Halloweenu

Názov halloween je skratkou spojenia All Hallows ‚Eve , ktorým sa vo staroangličtine označoval predvečer dňa všetkých svätých.

Ľudia si ten deň pripomínajú na svojich zosnulých predkov. Prvé zmienky o sviatku siahajú približne do roku 1745, meno sa v priebehu rokov komolilo, až vznikol Halloween.

História Halloweenu siaha k slávnostiam Samhain, kedy škótski Kelti oslavovali koniec žatvy a príchod zimy, temnejšiu časť roka.

Od 16. storočia bolo zvykom chodiť v kostýmoch od domu k domu a výmenou za básničku či koledu dostať nejaké potraviny. Strašidelné kostýmy mali predstavovať duše zomrelých.

Do Ameriky sa Halloween rozšíril s masovou imigráciou Írov a Škótov v 19. storočí. Puritáni (anglickí reformovaní protestanti) z Nového Anglicka na východe USA boli spočiatku proti oslavám Halloweenu.

Symboly Halloweenu

Vydlabané tekvice sú najznámejším symbolom Halloweenu, sviečky sa do nich vkladali, aby uľahčili koledníkom orientáciu v temných uliciach.

Čo najstrašidelnějšia tvár na tekvici má odháňať zlých duchov.

V USA je oranžová tekvica známa ako jack-O’Lantern .Zaujímavé je, že Škóti a Íri pôvodne vyrezávali repu. S tekvicami prišli imigranti z Ameriky, pretože sa lepšie vydlabáva a výsledok je strašidelnejší.

Čarodejnica podľa povier sprevádzajú na cestách zlých duchov. Ľudia sa ich báli a verili, že na Halloween majú čarodejnice najväčšiu moc.

Masky a kostýmy slúžili  Keltom k zmäteniu zlých duchov. Ľudia v tej dobe verili, že strašidelnými prevlekmi duchou zmätú a oni ich nechajú na pokoji. Američania sa začali prezliekať do kostýmov začiatkom 20. storočia, tentoraz už pre zábavu.

Mačka bola  posvätná bytosť považovaná už Egypťanmi, ktorí ju uctievali ako bohyňu úrody. V stredoveku boli čierne mačky vnímané ako maznáčikovia čarodejníc, a tak ako symbol Halloweenu pretrvali dodnes.

Halloweenske tradície, zvyky a hry

Trick-or-treating v preklade znamená „Dajte mi koledu, lebo vám niečo urobím“ a je to najznámejšia tradícia Halloweenu.

Deti v kostýmoch obchádzajú susedov, spievajú koledy a dostávajú za ne drobné sladkosti. Ak je majiteľ domu suchár a neotvorí im dvere, vykonajú mu drobné huncútstvo. Koledovať sa chodí vždy po zotmení.

Hororové historky a strašidelné príbehy si medzi sebou rozprávajú staršie deti. Čím desivejšie, tým lepšie. Mnoho seriálov vysiela v halloweenskom týždni špeciálne čarodejnícke filmy.

Halloweensky sprievod sa organizuje vo väčších mestách, deti v ňom súperia o najoriginálnejšiu a najstrašidelnějšiu masku. Najznámejší je newyorský The Village Halloween Parade.

K Halloweenu neodmysliteľne patrí oranžová a čierna farba. Oranžová symbolizuje jesenný zber a čierna značí temnotu a smrť.

Haloo

HalloweenLast minute halloween ideas 3.jpgLast minute halloween ideas 4.jpgLast minute halloween ideas 5.jpgLast minute halloween ideas 6.jpgLast minute halloween ideas 7.jpgLast minute halloween ideas 8.jpgLast minute halloween ideas 10.jpgLast minute halloween ideas 11.jpgLast minute halloween ideas 12.jpgLast minute halloween ideas 15.jpgLast minute halloween ideas 16.jpgLast minute halloween ideas 17.jpgLast minute halloween ideas 18.jpgLast minute halloween ideas 25.jpgLast minute halloween ideas 26.jpgLast minute halloween ideas 27.jpgLast minute halloween ideas 28.jpgLast minute halloween ideas 31.jpgLast minute halloween ideas 32.jpgLast minute halloween ideas 35.jpgLast minute halloween ideas 36.jpgLast minute halloween ideas 37.jpgLast minute halloween ideas 39.jpgLast minute halloween ideas 40.jpg

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

11733547 10205904570365195 1047848894 o
Autor Dátum 14. októbra 2017

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.