Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Sušiť oblečenie na radiátore? Hazardujete so zdravím!

reklama:
Sušenie prádla
www.gettyimages.com

Kam zavesiť zamokrenú bielizeň z prechádzky vonku? Na radiátor! Kde sušiť práve opratú bielizeň z práčky? Na radiátor s ním! Toto riešenie volí väčšina obyvateľov malých alebo panelových bytov, ktorí nedisponujú balkónom alebo spoločnou  sušiarňou. Využívajú tak výhody centrálneho kúrenia, ale je to naozaj výhodné? Podľa vedcov síce ľudia zužitkujú teplo, ale môže to mať škodlivé následky pre byt aj zdraviu jeho obyvateľov. Problematická je hlavne vlhkosť, ktorá spôsobuje šírenie húb, plesní aj roztočov.

Zvýšená vlhkosť svedčí hubám a plesniam

Pri sušení mokrej bielizne a zvrškov na horúcich radiátoroch sa zvyšuje predovšetkým v malých bytoch vlhkosť vzduchu. Podľa rôznych štúdií až o 30%, čo má za následok vlhnutie kútov, miest pri podlahe alebo za skriňami, kde sa darí hubám a plesniam. Okrem toho sa tiež zaparujú okná, po ktorých steká voda na parapety, kde môžu vzniknúť ďalšie plesňové ložiská, pretože v zime sa vetrá nepravidelne s ohľadom na možný únik tepla.

Hrozba nielen pre alergikov

Hubám a plesniam sa darí pri vlhkosti vyššej ako 60%  izbovej teplote. Pri vlhkosti dochádza k rozšíreniu rôznych druhov húb, prevažne rodu Aspergillus (flavus, niger), ktoré môžu spôsobiť u oslabených jedincov alebo alergikov aspergilózu. Pri sušení však dochádza tiež k rozvíreniu vzduchu, a práve uvoľnené spóry z húb a plesní, roztoče alebo prachové častice môžu alergikom, chorým alebo deťom spôsobovať rôzne alergické reakcie, kožné vyrážky alebo astmatické záchvaty, tým skôr pri dlhšom pobyte v takto znečistenom a vlhkom prostredí .

Často vetrať a sušiť vonku

Spóry húb a plesní môžu narušiť imunitu aj úplne zdravému človeku, tým skôr pri dlhodobom vystavení týmto patogénom. Môže dôjsť k podráždeniu očí alebo kože, častými prejavmi je svrbenie v hrdle, kašeľ, bolesť hlavy alebo nevoľnosť. Škodlivým následkom však možno predísť jednoducho. Postačí pravidelne vetrať aj v jesennom a zimnom počasí a sušiť bielizeň mimo priestor bytu, kde by mohlo dôjsť k zvýšeniu vlhkosti a následnému masívnemu rozšíreniu húb.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 22. februára 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.