Surová strava v zime. Ako z nej získať maximum pre svoje zdravie

Zdieľať
surová strava
surová strava Foto: www.shutterstock.com

Chladné zimné dni nás často lákajú na teplé jedlá, ktoré nás príjemne zahrejú. Tento zvyk má však svoju tienistú stránku – menej čerstvých potravín v našej strave znamená, že telo prichádza o dôležité vitamíny, enzýmy a minerály. S trochou snahy je však možné zaradiť viac živých, teda surových potravín aj počas zimy. Tieto tipy vám ukážu, ako na to, a pomôžu vám získať maximum výživy aj v najchladnejších mesiacoch roka.

Prečo čerstvé potraviny nesmú chýbať ani v zime?

Surové potraviny obsahujú živiny v ich prirodzenej podobe, ktoré sú pri bežnej tepelnej úprave často zničené. Napríklad varenie zeleniny, ako je brokolica, dokáže už za pár minút znížiť obsah vitamínov o viac ako polovicu. V zimnom období, kedy je náš imunitný systém vystavený vyššiemu riziku vírusových ochorení a telo sa musí brániť chladu, sú práve tieto látky nenahraditeľné.

Raw alebo živá strava je výživový smer, ktorý sa zameriava na konzumáciu potravín bez tepelnej úpravy nad 42 °C. Takto pripravené jedlá zachovávajú všetky cenné vitamíny, minerály a enzýmy, ktoré podporujú zdravie, zlepšujú trávenie a dodávajú telu energiu. Aj keď nie je nutné prejsť na túto formu stravovania úplne, jej princípy sa dajú využiť na obohatenie každodennej stravy.

Ako si poradiť s obmedzenou ponukou čerstvých potravín v zime?

Kým v lete máme široký výber lokálnej zeleniny a ovocia, v zime je situácia iná. To však neznamená, že musíme rezignovať na čerstvé suroviny. Koreňová zelenina, ako mrkva, petržlen, zeler či červená repa, si pri správnom skladovaní v tmavých a chladných priestoroch uchováva vysoký podiel výživných látok. Rovnako sú stále dostupné aj kvalitné lokálne jablká, ktoré patria medzi najlepšie zimné ovocie.

Okrem toho sú výborným riešením fermentované potraviny. Kyslá kapusta, kimchi alebo rôzne druhy kvasenej zeleniny sú bohaté na vitamíny a prirodzené probiotiká, ktoré podporujú zdravie čriev. Keďže črevá zohrávajú kľúčovú úlohu pri posilňovaní imunity, zaradenie týchto jedál do zimného jedálnička je skvelou voľbou.

Ako zahriať telo, aj keď konzumujete surové potraviny?

Syrová strava nemusí znamenať, že sa musíte vzdať pocitu tepla, ktorý poskytujú tradične varené pokrmy. Napríklad ovsené vločky môžete zaliať teplou vodou alebo mliekom ohriatym maximálne na 42 °C a doplniť ich sušeným ovocím, orechmi či lyžičkou medu. Takéto jedlo nielen zahreje, ale aj zasýti na celé dopoludnie.

Ak sa vonkajšie teploty prepadnú hlboko pod nulu, môžete do jedálnička zaradiť prirodzene zahrievacie koreniny a potraviny. Chilli, čierne korenie, zázvor, kurkuma, škorica, kardamóm či badián dodajú jedlám príjemnú hrejivosť. Tieto ingrediencie môžete pridať do smoothie, polievok, šalátov alebo dezertov, čím podporíte cirkuláciu krvi a zahrejete organizmus zvnútra.

Kvalitné suroviny ako základ úspechu

Pri výbere potravín je dôležité staviť na kvalitu. Bio produkty z ekologického hospodárstva obsahujú viac prospešných látok a menej chemických zvyškov, čo je pre zdravie veľmi dôležité. Takéto produkty sú dnes dostupné nielen v špecializovaných predajniach, ale aj v supermarketoch či na farmárskych trhoch.

Surové mäso, ako napríklad tatársky biftek alebo talianske carpaccio, môže byť vynikajúcim zdrojom bielkovín a železa. Pri ich príprave je však nevyhnutné dbať na hygienu a kvalitu mäsa.

5 potravín, ktoré vás zahrejú bez varenia

  1. Zázvor. Toto prírodné antibiotikum je nielen ostré, ale aj účinné pri liečbe prechladnutia. Má protizápalové účinky a pomáha zmierniť bolesť.
  2. Škorica. Štipka mletej škorice dokáže spraviť z každého jedla hrejivý zážitok. Hodí sa do smoothies, ovocných šalátov aj dezertov.
  3. Pohánka. Táto výživná plodina obsahuje rutín, ktorý posilňuje cievy. Namočte ju cez noc a konzumujte ako základ šalátov alebo príloh.
  4. Datle. Čerstvé datle sú skvelým zdrojom energie a zároveň zahrievajú telo. Zmiešajte ich s orechmi a vytvorte si zdravé nepečené maškrty.
  5. Chilli a čierne korenie. Pikantné koreniny stimulujú metabolizmus a rozprúdia krv, čím vás zbavia zimy.

Ako vyťažiť maximum zo syrovej stravy v zime

Pridanie surových potravín do zimného jedálnička nemusí byť zložité. Stačí upraviť niektoré návyky, zaradiť sezónnu zeleninu, fermentované jedlá a hrejivé ingrediencie. Tým nielen podporíte svoje zdravie, ale aj získate viac energie a vitality na zvládnutie zimného obdobia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané