Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Šupky zo zemiakov sa dajú využiť pre vašu krásu aj zdravie

reklama:

Zemiaky sú typom prílohy, ktorá je veľmi obľúbená.

Mnohí z nás robia chybu, keď si myslia, že šupky zo zemiakov sú len odpadom, ktoré musia nutne končiť iba v koši .

Pozrite sa, v čom konkrétne môžu byť prospešné a ako ich môžete využiť aj vy sami. Možno budete prekvapení, koľko pozitívnych benefitov také „obyčajné“ šupky od zemiakov majú.

Potato peels for hair graying.jpg

Farba vlasov

Príde vám, že vaše vlasy nemajú tak dokonalú farbu, ako v čase vášho mladosti? Chceme tým naznačiť, že skôr alebo neskôr sa vo vašich vlasoch skutočne môžu objaviť šediny . A v tej chvíli máte tri možnosti. Buď ich môžete nechať byť, alebo môžete kúpiť v drogérii farbu na vlasy. A potom je tu ešte možnosť číslo tri.  Že využijete šupky zo zemiakov. Aj keď sa to nezdá, môžu poslúžiť ako dokonalá prírodná farba na vlasy. Stačí len, keď ich budete zhruba 30 minút variť a potom ich necháte v danej vode lúhovať. A to do doby, kým nebude chladná. Následne máte pripravený odvar, ktorým si len umyjete svoje vlasy a necháte pár minút pôsobiť a potom opláchnite. Prvý deň sa nestane nič, ale po niekoľkých dňoch pravidelnej aplikácie budú šediny miznúť . Vašim vlasom sa vráti ich prirodzená farba.

Dodajte svojmu telu rad dôležitých látok

Keď už budete chcieť svojmu telu predsa len prospieť, potom skúste staviť na takzvané sladké zemiaky . Červenú alternatívu zemiakov. Alebo skúste variantu číslo dva – tá spočíva v konzumácii šupiek od obyčajných zemiakov. Z akého dôvodu? Možno vás prekvapí, čo všetko obsahujú a ako budú prospešné. Keď sa pozrieme na zoznam hlavných látok, sú to tieto:

vitamín C
vitamín B
vápnik
Ak sa vám príliš nezdá predstava, že budete jesť zemiakové šupky, pozrite sa na možnosti, ako ich do tela dostať bez problémov. Čo napríklad zemiaky upiecť a zjesť aj so šupkou? Uvidíte, ako sú dobré. Rovnako tak si skúste pripraviť napríklad aj domáce hranolky, ktoré prekvapia aj svojou chuťou.

Čo zemiakové šupky ešte obsahujú?

draslík
Jedným z prínosov konzumácie zemiakových šupiek je ich obsah draslíka. Draslík pomáha vášmu telu vykonávať chemické reakcie, vrátane reakcií používaných k podpore využívania energie vo vašom metabolizme a pomáha vašim bunkám vytvárať užitočnú energiu z jedla, ktoré jete. Draslík tiež hrá úlohu v elektrických impulzoch prenášaných vaším nervovým systémom a pomáha svalom uľahčovať pohyb. Šupky zo štyroch zemiakov obsahujú cca 628 miligramov draslíka alebo ak chcete 13 percent odporúčaného denného príjmu draslíka.

železo
Zemiakové šupky sú tiež zdrojom železa, ďalšie základné minerálne látky. Hlavné funkcie železa zahŕňa podporu funkcie červených krviniek. Tieto bunky obsahujú veľké množstvo hemoglobínu, bielkoviny, ktoré sa viažu na kyslík zo vzduchu, ktorý dýchate. Železo tvorí centrálnu zložku každej molekuly hemoglobínu a prítomnosť železa je nevyhnutná pre väzbu a transport kyslíka. Konzumácia šupiek zo štyroch zemiakov znamená príjem železa cca 4,9 miligramov, čo je približne 61 percent odporúčaného príjmu u žien starších ako 51 rokov alebo u mužov v každom veku alebo 27 percent u žien vo veku 50 rokov a mladších.

niacín
Konzumácia zemiakových šupiek prospeje vášmu zdraviu tým, že sú dobrým zdrojom niacínu , tiež nazývaného vitamín B-3. Ten, rovnako ako draslík, pomáha bunkám rozkladať živiny do použiteľnej formy, do energie. Rovnako hrá úlohu v bunkovej komunikácii a vývoji nových buniek. Muži by mali konzumovať 16 miligramov niacínu denne, ženy potrebujú 14 miligramov. Konzumácia šupiek zo 4 zemiakov znamená príjem niacínu približne v množstve 2 miligramov.

Drobné poškodenia kože zahojíte rýchlejšie

209fbae8f6f0dc4ea35592cb57ab8e81.jpg

Máte na svojej koži drobné ranky? Také, ktoré vznikli z dôvodu škrabnutia, či iného poranenia? Alebo je danou rankou nešetrne odstránený pupienok, či akné? Nezúfajte. Nemusíte chodiť nutne do drogérie, pretože lepšie bude, keď navštívite predajňu s ovocím a zeleninou. Keď tu nakúpite zemiaky, môžete ich šupky použiť práve na ošetrenie vašej kože. Ošúpte ich a položte na postihnuté miesto. Majú antibakteriálny účinok, vďaka čomu bránia infekcii a tiež zrýchlia samotné hojenie.

 Eliminujte aj pigmentové škvrny

Buď sú menšie, alebo sa jedná o škvrny výraznejšie, ktoré spôsobujú, že konkrétna časť vašej kože je tmavšia. Ak ste do súčasnej doby všetko riešila len tak, že ste používali makeup, skúste riešenie, ktoré bude trvalejšie. Jedná sa práve o šupky zo zemiakov.

Môžete ich na konkrétne miesto prikladať, čím docielite jej zosvetlenie. U väčších miest na vašej koži je vhodné šupky zo zemiakov vhodiť do mixéra a vytvoriť z nich jemnú kašu. Tú na dané miesto naneste a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Následne už stačí len pravidelná každodenná aplikácia a sami sa presvedčíte o tom, že sa bude dané miesto zosvetľovať, až do prirodzeného odtieňa vašej kože. Na make-up tak budete môcť stopercentne zabudnúť.

Pomáhajú ako prevencia nádorov

Samozrejme nemôžeme povedať, že keď budete šupky zo zemiakov pravidelne jesť, že sa tak vyhnete akémukoľvek rakovinotvornému bujneniu. Na jeho vznik má vplyv celý rad faktorov. Pravdou ale je, že zemiakové šupky obsahujú také látky, ktoré naozaj dokážu v tomto ohľade pomáhať. Hlavnou látkou je kyselina chlorogenová . U nej je preukázané, že má na elimináciu nádorov a tiež elimináciu rakovinotvorných buniek veľmi dobrý vplyv, s ohľadom na ich elimináciu. Rovnako tak dokáže pomôcť v prípade prevencie. Aj tak možno v dnešnej dobe podporiť boj proti zákernej chorobe.

 Zemiakové šupky pomôžu v čase chrípkových epidémií

4 1.jpg

Chrípky, ale aj nádcha alebo kašeľ. To všetko sú choroby, ktoré sa rozvíjajú pri slabej imunite. Tú šupky dokážu podporiť a tak sa vy sama dokážete týmto zdravotným komplikáciám pomerne ľahko vyhýbať. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade, tak aj tu doporučujeme šupky konzumovať. Preto ak to nie je nutné, pripravujte zemiaky k svojmu jedlu práve so šupkou – pečením, varením, alebo trebárs aj fritovaním

Zelenina, a to vrátane zemiakov, obsahuje vlákninu. A ako je známe, vláknina ponúka hneď niekoľko zdravotných výhod. Vláknina vám napríklad pomáha udržať alebo znížiť vašu váhu. Znižuje tiež hladinu cholesterolu v krvi , čím znižuje riziko srdcových ochorení a podporuje zdravý zažívací trakt. Zemiak obsahuje 2g vlákniny, z čoho väčšina sa nachádza práve v zemiakovej šupke. Dospelí by sa mali snažiť skonzumovať 14 g vlákniny na 1 000 kalórií. Jeden stredný zemiak so šupkou poskytuje 8% odporúčaného denného príjmu.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 6. marca 2018

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.