Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

ŠÚKL eviduje stovky hlásení o nežiaducich účinkoch vakcín proti COVID-19, najviac ich mala Comirnata

reklama:

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

www.gettyimages.com

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zverejnil mesačnú analýzu hlásení podozrení na nežiaduce účinky po očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Ako vyplýva zo štatistiky, vo februári zaevidoval štátny ústav 555 hlásení v prípade vakcíny Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech. Po očkovaní vakcínou AstraZeneca bolo zaevidovaných 578 hlásení, v prípade Moderny išlo o 19 hlásení.

Štátny ústav zaevidoval 23 podozrení na závažné nežiaduce účinky, ako sú krátkodobá strata vedomia, paréza tvárového nervu, trombóza a pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi. Vo väčšine prípadov reakcie odzneli spontánne a nevyžadovali si lekárske ošetrenie, niektoré viedli k hospitalizácii. Informovala o tom hovorkyňa ŠÚKLu Magdaléna Jurkemíková.

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

„V posledných týždňoch venujeme zvýšenú pozornosť hláseniam v súvislosti s očkovaním vakcínou od spoločnosti AstraZeneca, ktorá si vo viacerých prípadoch vyžadovala pokojový režim, prípadne prerušenie pracovnej činnosti. V nadväznosti na danú skutočnosť je vhodné po akomkoľvek očkovaní obmedziť fyzickú aktivitu,“ uviedla Jurkemíková.

Spĺňajú prísne nároky

ŠÚKL eviduje ku koncu februára 1 612 hlásení podozrení na nežiaduce účinky po očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Z uvedeného počtu bolo 44 hlásení vyhodnotených ako závažných, čo predstavuje 2,7 %. Vakcíny Comirnaty sa týka 1 007 hlásení, vakcíny AstraZeneca 578 a Moderny 22. V prípade piatich hlásení nebol typ vakcíny špecifikovaný a tento údaj bol dožiadaný.

„Počet prijatých hlásení na jednotlivé vakcíny nemôžeme použiť ako jediný ukazovateľ na vytvorenie si názoru o tom, ktorá vakcína je bezpečná viac alebo menej. Všetky tri vakcíny spĺňajú prísne nároky na bezpečnosť a ani prijaté podozrenia na nežiaduce účinky ich bezpečnosť nespochybňujú,“ uzavrela hovorkyňa štátneho ústavu.

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

Zdroj: SITA

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 4. marca 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.