Určite ste ho už neraz zažili…
Škriabe alebo šteklí vás v krku, netvoria sa žiadne hlieny, napriek tomu vás dráždi ku kašľu. Tento typ neproduktívneho kašľa , teda bezhlienového, sa dá len veľmi ťažko utíšiť. A príčin jeho vzniku môže byť veľa: napríklad obyčajný prach, dym z cigariet, ale aj alergická reakcia tela na niektorý alergén. Objavuje sa aj pri srdcových ťažkostiach. Pomôžete si liekmi z lekárne, ale je tu aj pár babských rád.
Prečítajte si babské rady ako na suchý kašeľ!
Med pomáha: Je nielen zdravý, ale pôsobí aj ako balzam na boľavý krk.
Med s cesnakom: Zmiešajte nastrúhaný alebo prelisovaný cesnak 2: 1 s medom a konzumujte niekoľkokrát denne.
Cibuľa s medom: Zmiešajte nakrájanú alebo prelisovanú cibuľu s medom 2: 1 a konzumujte.
Kapustová šťava s medom: Oslaďte si kapustovú šťavu medom a pite. Telo obohatíte okrem iného vitamínom C.
Podbeľový sirup alebo podbeľový med : Sú skvelí pomocníci pri chorobách horných dýchacích ciest a aj dobrí partneri pri suchom kašli.
Podbeľový čaj: Pomáha proti kašľu, pri nádche a prechladnutí, pri chrípke i na astmu. Pozor! Pokiaľ ho pripravujete na jar z čerstvých kvetov, nie je vhodný pre deti!
Zábal krku z eukalyptovej masti: eukalyptovú masť natrite na krk v hrubšej vrstve a obviažte si krk šatkou.
Pite Vincentku: Pitie Vincentky pomáha zvlhčovať sliznice. Pite ju po dúškoch počas celého dňa.
Bylinkové čaje s medom: Čaj z divozelu veľkokvetého, ale aj z tymiánu, oslaďte medom a pite po dúškoch počas dňa.
Zázvor s medom: Nastrúhajte alebo na drobnejšie kúsky nakrájajte zázvor. Zalejte ho horúcou vodou a po 15 minútach doslaďte medom. Pite po dúškoch.
Sirup so smrekových výhonkov: 0,5 kg smrekových výhonkov zbieraných do polovice mája sparte 1 litrom prevarenej vody. Nechajte pod pokrievkou lúhovať po dobu 2 dní. Občas premiešajte. Preceďte. Pridajte 1,35 kg cukru. Varte do tej doby, než sirup získa hnedú farbu. Prelejte do menších zaváracích pohárov a ešte horúce zaviečkujte. Dávajte si lyžičku denne.