Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Sú vitamíny proti nákaze koronavírusom naozaj účinné? nečakané výsledky

reklama:

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

Vladimír Krčméry
Vladimír KrčmérySITA/Kancelária NR SR

Vo chvíli, keď vypukla pandémia koronavírusu, mnohí lekári aj odborníci odporúčali Slovákom, aby preventívne užívali vitamíny …

Mohli si tak zvýšiť obranyschopnosť a podporiť boj proti vírusu. Sú však vitamíny skutočne účinné?

Členovia ústredného krízového štábu na čele s profesorom Vladimírom Krčmérym neustále upozorňujú občanov, aby nezabúdali pravidelne užívať hlavne vitamín C a D. Vitamíny a minerály sú totiž potrebné k budovaniu imunity, a tiež mali ochrániť ľudí pred nákazou koronavírusom.

Práve na tieto tvrdenia sa zamerali vedci z Veľkej Británie, USA a Švédska. Do výskumu sa zapojilo 445-tisíc osôb, ktoré zodpovedali otázky týkajúce sa symptómov ochorenia COVID-19. Výsledky prekvapili aj samotných výskumníkov, pretože sa ukázali značné rozdiely v účinnosti vitamínov u žien a mužov.

Ženy, ktoré pravidelne užívali multivitamíny, probiotiká, omega-3 nenasýtené mastné kyseliny a vitamíny C aj D mali nižšiu mieru nákazy koronavírusom v porovnaní s mužmi, ktorí brali rovnaké vitamíny. Získané údaje budú predmetom ďalších analýz. Vedci tiež zistili, že dámy sú opatrnejšie v dodržiavaní protipandemických opatrení, čo môže mať vplyv aj na ich nižší počet nákaz.

VIAC K TÉME KORONAVÍRUS TU

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 4. mája 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.