Sú teflónové panvice bezpečné pre naše zdravie?

Zdieľať
teflonová panvica
Sú teflónové panvice bezpečné pre naše zdravie? Foto: www.freepik.com

Teflonové panvice sú v kuchyni neoceniteľným pomocníkom, ale je dôležité vedieť, ako ich správne používať, aby ste predišli zdravotným rizikám. V tomto článku sa dozviete, ako na to.

Teflonové panvice sú obľúbenou kuchynskou pomôckou vďaka svojmu nepriľnavému povrchu, ktorý umožňuje varenie bez použitia veľkého množstva tuku. Sú ľahko umývateľné a na ich povrchu sa neprichytávajú zvyšky jedla. Avšak, občas sa objavia obavy o ich možnom riziku pre zdravie.

Čo je to teflon?

Teflon, alebo chemická látka polytetrafluoretylén, je známy svojou vysokou tepelnou a chemickou odolnosťou, výbornými izolačnými vlastnosťami a nízkym koeficientom trenia. Vďaka týmto vlastnostiam sa používa nielen na výrobu nepriľnavých povrchov kuchynského náčinia, ale aj v rôznych ďalších produktoch ako sú žehličky, umývateľné obrusy a odolné outdoorové oblečenie.

Pozor na poškodenie a vysokú teplotu

Správne používanie teflonových panvíc nepredstavuje zvýšené riziko uvoľňovania škodlivých chemických látok, ako potvrdzujú testy. Dôležité je neprekračovať teplotu 250 °C a používať vhodné kuchynské náčinie, aby nedošlo k poškodeniu povrchu.

varenie na panvici
Sú teflónové panvice bezpečné pre naše zdravie? Foto: www.freepik.com

Vyberajte kvalitu

Investícia do kvalitných výrobkov od overených značiek sa vyplatí. Kvalitné panvice sú odolné, zdravotne nezávadné, možno ich umývať v umývačke a používať v rúre. Pri nákupe je dôležité overiť si vlastnosti produktu a následne dodržiavať návod na používanie a čistenie.

Ako správne používať teflónovú panvicu?

  1. Pred prvým použitím panvicu vždy umyte teplou vodou, saponátom a jemnou hubkou.
  2. Napriek tomu, že je povrch nepriľnavý, je vhodnejšie nerozohrievať panvicu na sucho a použiť aspoň malé množstvo tuku. Životnosť povrchu sa tak predĺži.
  3. Teflónovú panvicu nevystavujte teplotám vyšším ako 250 ºC. Na panvici nikdy nekrájajte nožom, nepoužívajte kovové vidličky alebo šľahacie metly. Ideálne je drevené alebo plastové náčinie.
  4. Na čistenie voľte jemné čistiace prostriedky bez abrazívnych účinkov. Nikdy nepoužívajte drôtenku, ideálna je mäkká hubka.
  5. V prípade výrazného poškodenia povrchovej vrstvy panvicu prestaňte používať.
  6. Preštudujte si návod použitia od výrobcu a dodržujte ho.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané