Studený porcelán: Ako ho vyrobiť ?

Zdieľať
Tudeny porcelan.jpg

Hmota, ktorej sa hovorí studený porcelán, je ľahká, tvárna, skvele vyzerá, a čo je najdôležitejšie, pripravíte ju doma za pár centov. Vyskúšajte to! 

Z tejto hmoty môžete vyrábať figúrky alebo ozdoby…

33bef08c703ea90b0b0aaed4e909fa7f.jpg

Studený porcelán nemá samozrejme s tým skutočným vôbec nič spoločné. Ide o hmotu, ktorá sa mu ale po vytvrdnutí dosť podobá. Jej výhodou je, že sa s ňou dobre pracuje, a ľahko si ju vyrobíte doma s minimom nákladov. Potrebujete totiž len ingrediencie, ktoré máte bežne v špajzi alebo ich lacno kúpite v každom supermarkete.

Z hotovej hmoty sa dá vytvoriť v podstate čokoľvek, záleží len na vašej zručnosti a predstavivosti. Môžete z nej modelovať, vyvaľkať ju a formičkami vykrajovať rôzne tvary; keď ju vyvaľkáte na veľmi tenkú placku, môžete z nej ľubovoľné motívy vystrihovať aj nožnicami .

Povrch sa dá aj všelijako dekorovať, odtlačiť do neho napríklad hrubú látku, čipku alebo lístky či vetvičky. Hotové ozdoby potom len nechajte usušiť buď voľne na vzduchu alebo napríklad na radiátore. Sušenie trvá podľa hrúbky vymodelovaného predmetu od 12 hodín až do 2-3 dní.

2faae3a84edc4bce1c7928f8ca7c9326.jpg

Recept na studený porcelán

Návody na výrobu studeného porcelánu existujú hneď dva. Ten pôvodný, pochádzajúci z Argentíny, je o niečo zložitejší. Preto vám tentoraz prinášame ten druhý, len z dvoch ingrediencií.

Budete potrebovať:

  • 1/4 hrnčeka jedlej sódy
  • 1/4 hrnčeka kukuričného škrobu
  • 1/4 hrnčeka studenej vody

postup:

1. Škrob a jedlú sódu nasypte do panvičky s nepriľnavým povrchom, premiešajte a prilejte vodu.

2. Dôkladne premiešajte a začnite za stáleho miešania na miernom plameni pomaly zahrievať.

3. Pri dosiahnutí určitej teploty začne sóda reagovať, syčať a začnú sa tvoriť hrudky. Nie je dôvod panikáriť. Stiahnite plameň a hmotu ešte niekoľko minút ďalej miešajte, kým sa nespoja a nezačne sa oddeľovať od stien tak, že panvička bude takmer úplne čistá.

4. Hotovú hmotu opatrne preložte na čistú kuchynskú utierku. Pozor! Bude skutočne veľmi horúca, nedotýkajte sa jej preto teraz rukami, nechajte ju najskôr trochu vychladnúť.

5. Ešte teplú hmotu potom rukami dôkladne prepracujte, ako keby ste pripravovali cesto.

6. Z prepracovanej  hmoty už môžete rovno začať vytvárať napríklad figúrky alebo závesné ozdoby. Pokiaľ s ňou nechcete pracovať hneď alebo vám nejaká zostane, dajte ju do vrecka a uložte na suché miesto. Pri izbovej teplote vám vydrží niekoľko dní. Nikdy ju ale nedávajte do chladničky!

7. Hotové ozdoby nepečte v rúre ani nevarte. Nechajte ich len uschnúť pri izboovej teplote alebo na radiátore. Vykrojené tvary počas schnutia niekoľkokrát otočte, aby sa vám nezačali krútiť.

Po vytvrdnutí môžete na hmotu maľovať..

KUK na našu galériu a inšpirujte sa..

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Podobné články

Odporúčané