Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Stravujte sa správne pred a po cvičení

reklama:

Nejde však len o samotné cvičenie, dôležitú úlohu hrajú aj ďalšie aspekty. Viete napríklad, ako sa správne stravovať predtým, než začnete cvičiť a tiež po cvičení? Je vhodné cvičiť nalačno, alebo zjesť niečo malé?

To sú pomerne zásadné otázky, na ktoré je dôležité poznať odpoveď.

Gettyimages 588959606.jpg

Hladovať nikdy

Mnoho ľudí sa domnieva, že keď sa pred cvičením naje, ale cvičiť s prázdnym žalúdkom však tiež nie je príliš zdravé. Málokto si uvedomuje, že telo spaľuje tuky jedine vtedy, ak má čo spaľovať. Na druhú stranu tiež potrebuje energetický príjem, nie len výdaj.

Ak idete hladní na dlhú prechádzku, tak vám ešte viac vytrávi. Výsledok bude taký, že sa oveľa rýchlejšie unavíte a zadýchate, a tiež vám bude zle od žalúdka. Akonáhle prídete domov, rýchlo sa najete a tým docielite len toho, že sa budete cítiť ešte horšie.

Čo áno a čo nie

Približne hodinu predtým, než sa vydáte cvičiť, by ste mali zjesť niečo malého a ľahko stráviteľného. Ideálny je jogurt, müsli tyčinka alebo napríklad banán. Vhodné sú tiež jablká či sušené ovocie. Potrebujete dodať potrebnú energiu, ktorú však ľahko strávite a nebude sa cítiť „ťažko“.

Je veľký rozdiel dať si malú desiatu a zjesť päť knedlí, na to pozor. Dôležité sú sacharidy. Klasické väčšie jedlo si však dajte minimálne 3 hodiny pred cvičením, aby vám vytrávilo. Ísť cvičiť s plným žalúdkom je veľmi nezdravé a navyše nebudete schopní podať ten správny výkon.

06ee2e_04b84e448ccf489c9672cad406ff5951_mv2.jpg

Tekutiny sú dôležité

Tekutiny hrajú pri cvičení veľmi dôležitú úlohu. Na pitie by ste mali myslieť v priebehu celého dňa, avšak pri väčšej fyzickej námahe je potreba tekutiny dopĺňať vo zvýšenej miere. Preto si so sebou na cvičenie berte fľašu s vodou, ktorú upíjajte iba po malých dávkach. Nie je vhodné napiť sa veľa naraz.

Stačí dva, tri loky, ale častejšie. Zamedzíte tak dehydratácii a zvýšenej únave. Najvhodnejšia je čistá voda, ktorá telo ochladzuje a bráni prehriatiu organizmu. Zároveň tiež odvádza z buniek odpadové látky. Dajte prednosť neperlivej vode a zaistite si dostatočný príjem pred, v priebehu i po cvičení. Pite radšej málo a častejšie.

Po cvičení bielkoviny

Po cvičení doplňte energiu najlepšie počas prvej polhodiny. Ale pozor, opäť len malú desiatu, napríklad banán, pomarančový džús alebo jablko. Odborníci tiež odporúčajú sacharidový nápoj, ktorý urýchľuje regeneráciu svalov.

Ako prvé väčšie jedlo po cvičení sa odporúča strava bohatá na bielkoviny. Vhodný je napríklad tuniak, kuracie či morčacie mäso. Vhodné sú teda najmä šaláty alebo grilované mäso so zeleninovou prílohou. Naopak sa vyhýbajte bielemu pečivu.

Stravujte sa tak, aby ste sa cítili dobre

One two hours before workout.jpg

Dôležité je, aby ste sa pri cvičení cítili príjemne. Preto by ste mali konzumovať jedlo v takej forme, aby vám nebolo ťažko. To platí aj pre zdravý životný štýl.

Ak chcete schudnúť, je potrebné naučiť sa správne stravovať a cvičiť a prepojiť tieto dve činnosti. Ak sa prejete, výsledkom bude pocit ťažkosti a únavy. Takto sa rozhodne nedá cvičiť, naopak sa vám bude chcieť skôr spať.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 10. januára 2018

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.