Jar je v plnom prúde a čerešne začínajú dozrievať. Vedeli ste však, že môžete využiť celé čerešne, nielen ich jedlú časť? Nevyhadzujte zvyšky! Zistite, ako ich môžete efektívne využiť v našom článku.
Jar je v plnom kvete a spolu s ňou aj čerešne. Niektorí z nás si z čerešní robia štýlové náušnice, iní ich jednoducho zjedia. Avšak čerešne sa dajú využiť úplne celé. Keď si budete opäť pochutnávať na týchto lahodných plodoch, zvyšky, ktoré za normálnych okolností vyhadzujete – teda stopky a kôstky – si odložte. Prečo? Pretože ich môžete využiť na množstvo zaujímavých a užitočných spôsobov.
Stopkový čaj
Možno to neznie veľmi lákavo, ale až ho ochutnáte, zmeníte názor. Čerešňové stopky a kôstky je najprv potrebné usušiť. Takže, keď budete jesť čerešne, dôkladne ich umyte, odtrhnite stopky a nechajte ich niekoľko dní sušiť.
Po tom, ako skonzumujete čerešne, opláchnite aj kôstky a dajte ich sušiť spolu so stopkami. Keď dostanete chuť na jemne horký čaj s ovocnou príchuťou, vezmite 10-15 usušených stopiek a pár kôstok, zalejte ich vriacou vodou a nechajte 10 minút lúhovať. Čaj je pripravený na podávanie.
Okrem originálnej chuti má tento čaj aj zdravotné výhody. Taníny v čerešňových stopkách a listoch majú skvelé detoxikačné účinky. Pomáhajú proti kašľu a sú veľmi užitočné pri liečbe infekcií močového mechúra. V obličkách pomáhajú rozpúšťať kamene a sú výborným prostriedkom na reumatizmus a zlepšenie činnosti lymfatického systému.
Pre odvážnych
Ak máte radi čerešne a alkohol, máme pre vás skvelú správu. Zo stopiek si môžete vyrobiť vlastnú čerešňovicu. A nie je to vôbec ťažké. Stačí stopky čerešní nakrájať na malé kúsky, ideálne keramickým nožom.
Nakrájajte ich toľko, aby zhruba zaplnili 2/3 pohára. Potom je už postup veľmi jednoduchý, pretože záleží iba na vašej trpezlivosti. Zalejte stopky slivovicou a nechajte 3 týždne macerovať. Po uplynutí tejto doby ich len sceďte a máte hotovo. Absolútne vynikajúca domáca čerešňovica.