Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Staré roztrhané pančuchy sú skutočným pokladom: Tu sú štyri dôvody a fígle čo s nimi a prečo ich nevyhodiť do koša!

reklama:
00 4.jpg

Diera na pančuche zvyčajne znamená koniec jej základného účelu. Hoci niektoré pančuchy sú priamo vyrábané s efektívne pustenými okami, štandardné silonky sa zdajú byť väčšinou na jedno až dve použitia, než sa niekde zachytíte a po stehnách či lýtkach sa rozbehne stále sa predlžujúca a rozširujúca diera. Koniec použiteľnosti pančúch je v tomto prípade iba zdanlivý. Vďaka elastickému a veľmi pevnému vláknu je možné pančuchy úspešne recyklovať v domácich podmienkach na iný účel.

01 5.jpg

Prečo sú roztrhnuté pančuchy ideálnym pomocníkom v domácnosti

Základným materiálom pre výrobu pančúch sú polyamidové vlákna, ktoré bývajú doplnené rôznymi prímesami majúcimi vplyv na celkové konečné vlastnosti materiálu. Tie zahŕňajú predovšetkým veľmi dobrú ťahovú pevnosť a odolnosť, flexibilitu a elasticitu. Okrem toho sú pančuchy vyrábané špeciálnou technológiou, ktorá umožňuje bezšvíkové tkanie do kruhu. Látka síce nie je odolná proti obrusu či mechanickému poškodeniu, je však výrazne priedušná (keďže slúži na aplikáciu na telo) a všeobecne môže poskytnúť veľmi dobré charakteristiky o oblasti filtrácie materiálov rôznej veľkosti zrna. Takéto vlastnosti sú v domácnosti veľmi dobre uplatniteľné. Tu je pár tipov, ako naložiť s roztrhnutými pančuchami a úplne využiť ich potenciál.

02 1.jpg

Čo si môžete z roztrhnutých pančúch vyrobiť

Nápadov, ako uplatniť roztrhnuté pančuchy, je celý rad, a okrem priamej aplikácie sa líšia aj v tom, akú časť pančuchy možno k danému účelu použiť.

Všeobecne sú samostatne využívané:

zašité koncae(časť, ktorá zakrýva chodidlá) odstrihnuté v rôznej výške
pás s kruhovým opletom (odobratý z lýtkovej alebo stehennej časti) s rôznou dĺžkou

Slipová časť pančúch sa spravidla nepoužíva.

03 1.jpg

K čomu sa hodí chodidlová časť

Vďaka homogénnemu šitie predstavujú z jednej strany uzatvorenej kusy pančúch výhodný nástroj ako dodatočný filter do vysávača, ktorý sa nasadí medzi odsávacie potrubie a hubicu, či príjemná prachovka pre predmety nepravidelných tvarov. Popri týchto možností je možné z dlhšieho kusu vyrobiť tiež dávkovacie vrecúško pre rôzne sypké materiály (previazaním vždy po nasypaní potrebnej dávky – k tomuto dá využiť tiež pásy bez zašitie na konci, ak sa dobre uviazať), či z neho vytvoriť filtračnú membránu pre uloženie do kvetináča zabraňujúce vyplavovanie zeminy.

04.jpg

Na čo použiť stehenné a lýtkové pásy

Využitie pásov kruhovo tkanej látky z oboch strán otvorenej je veľmi rozmanité. Na jednu stranu je možné využiť predovšetkým elasticitu a pevnosť, ktorých dosiahnete stiahnutím do tenkej šnúrky, ktorú možno pevne zväzovať rôzne veci (napríklad stonky kvetov). V rozprestretej forme nimi možno krásne vyspraviť poškodené siete do okien a dverí a ďalšie funkčné bariéry.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

66041617_10214129279537987_1873331762327715840_n.jpg
Autor Dátum 20. júna 2020

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.