Rovnako tak je nutné venovať dôkladnú starostlivosť aj športovému oblečeniu, ktoré je vyrobené zo špeciálnych vlákien. Ako sa teda o športové tričká, mikiny, šortky, legíny, nohavice a ďalšie kúsky športového oblečenia starať, aby plnili svoju funkciu, držali tvar, veľkosť aj farbu čo najdlhšie?
Pozrite si pár tipov:
Vždy sa riaďte štítkami na oblečení. Je na nich uvedený správny postup pri praní aj ďalšia manipulácia s oblečením. Niektoré oblečenie je natoľko chúlostivé, že ho musíte prať v ruke, iné môžete hodiť do práčky, ďalšie nesmie byť sušené v sušičke. Preto si vždy urobte kôpky aj zo športového oblečenia. Tu neplatí: všetko športové budem prať spolu.
Na športové prádlo nepoužívajte aviváž. Nikdy. Ochudobníte sa možno o svoju obľúbenú vôňu, ale aspoň si nezničíte oblečenie. Ak použijete na športové oblečenie aviváž, potom sa vám vlákna oblečenia avivážou obalia a upchajú sa póry tkaniny. Prestane byť savá a stratí svoju funkčnosť a priedušnosť.
Oblečenie sa znehodnotí, čo je pri vysokých cenách športového oblečenia nežiadúce.
Dávajte si pozor, aby ste na pranie športovej bielizne nepoužívali pracie prostriedky so zmäkčovadlami, chlórom a bielidlami. Na trhu existujú špeciálne pracie gély na športové oblečenie, ktoré sú k vláknam šetrné, vďaka čomu vám športové prádlo vydrží dlho v perfektnom stave. Vhodný je prací prostriedok s označením color alebo prostriedok na jemnú bielizeň. Ideálna teplota vody pri praní je 30 stupňov. Odevy perte otočené naruby a ihneď po vypraní ich zaveste alebo dajte do sušičky.
Športová bielizeň sa odporúča sušiť na voľnom vzduchu. Sušička je vhodná len pre odevy, ktoré majú sušičku povolenú na štítku. Odev však sušte na čo najnižší stupeň pre syntetiku.
Výhodou športových odevov je, že sa nemusia žehliť. Väčšina športového oblečenia to má aj zakázané..
Ak ste oblečenie extrémne prepotili, pomôže ho pred praním vypláchať v čistej vode. Vďaka tomu sa vám na oblečení nevytvoria žlté fľaky, nezničia sa farby a predídete napáchnutiu oblečeniu, ktorého by ste sa potom už nezbavili. Namáčanie však používajte len v extrémnych prípadoch. Inokedy oblečenie nepredmáčejte!
Ako odstrániť zápach zo športových topánok:
Vyberajte si priedušné topánky.
Po športe nechajte vždy topánky dobre vyschnúť.
Raz za čas topánky vyperte.
Noste kvalitné savé ponožky + so sebou majte ponožky na prezlečenie.
Do topánok cez noc vložte vrecúška s čajom a nechajte ich nasať zápach.
Na zápach môžete vyskúšať aj roztok voda + citrónová šťava + ocot. Pomocou rozprašovača s ním vystriekajte topánky. Nechajte do rána pôsobiť.
Skúste aj mačaciu podstieľku, vložte ju cez noc do topánok a tá nasaje zápach.