Stačí zakašľanie. Vedci objavili spôsob, ako sa dá odhaliť bezpríznakový nosič COVIDU-19

Zdieľať
kašeľ

Toto by sa pozdávalo snáď každému. Vedci z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) sa na začiatku koronakrízy rozhodli preskúmať, či je možné, aby umelá inteligencia určená na rozpoznanie príznakov Alzheimerovej choroby dokázala fungovať aj v prípade ochorenia COVID-19. Výskumy naznačili, že u pacientov pozitívnych na COVID-19 sa vyskytujú podobné príznaky, ako u ľudí s Alzhaimerom. Ide najmä o neuromuskulárne postihnutie, ktoré v najvyššej miere ovplyvňuje hlasivky.

Model, ktorý vyvinuli dokáže rozlíšiť zdravý kašeľ od toho COVID kašľa. Tento kašeľ dokáže identifikovať takmer s 99-percentnou presnosťou. Ide o výsledok počúvania viac ako 200 000 nahrávok kašľa a hovorených slov. Zariadenie posudzuje silu hlasu, sentimentu, výkonu pľúc, dýchania a svalovej degradácie.

Vedci momentálne pracujú na začlenení modelu do praxe. Výsledkom by mohli byť inteligentné reproduktory a ďalšie načúvacie prístroje vďaka ktorým bude môcť byť populácia vyšetrená na COVID-19 rýchlo a hlavne pohodlne. Ide hlavne o to, aby bezpríznakoví jedinci nevedomky nešírili vírus COVID-19 ďalej.

„Účinná implementácia tohto skupinového diagnostického nástroja by mohla znížiť šírenie pandémie, keby ju každý použil pred odchodom do učebne, továrne či reštaurácie,“ vysvetlil Subirana. Kto vie, možno ide o začiatok vývoja zariadenia, ktoré pomôže v globálnom zamedzení šírenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané