Srvátka nie je odpad, ale superpotravina!

Zdieľať
Srvátka

Srvátka vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe syrov alebo tvarohu. Zatiaľ čo v minulosti sa na ňu pozeralo skôr ako na odpad, dnes je srvátka považovaná za potravinu, ktorou môžeme podporiť svoje zdravie i krásu.

Srvátka
https://www.gettyimages.com/

Aké sú jej hlavné prednosti?

Srvátka je žltá až žltozelená tekutina, ktorá sa získava zrážaním mlieka. Pri tomto procese vzniká tuhá zložka obsahujúca bielkovinu kazeín a tekutá zložka, ktorou je práve sladkokyslá srvátka. Obsahuje vysoké množstvo cenných látok, ktoré veľmi široko prospievajú ľudskému zdraviu.

V srvátke nájdete niekoľko hodnotných bielkovín. Jednou z nich je laktoferín, ktorý pomáha ľudskému telu zvyšovať absorbovaniu železa. Srvátka ďalej obsahuje vitamíny A, C, E, B1, B2, B6 alebo B12. Z minerálnych látok to je vápnik, horčík, fosfor, sodík či draslík. Srvátka je ďalej bohatá na laktózu, kyselinu mliečnu a citrónovú, naopak v nej nenájdete žiadne tuky. Vďaka vysokému obsahu cenných látok má srvátka skutočne blahodárne účinky na ľudské telo.

Ak držíte diétu, týmto nízkotučným nápojom môžete nahradiť jedno denné jedlo. Srvátka vás zasýti, a navyše zníži pocit hladu. Toto mliečne sérum sa tiež podieľa na odbúravanie tuku z tela.

Podporuje rast svalov

Venujete sa silovému cvičeniu? Aby bol výsledok ešte viditeľnejší, zaraďte do svojho jedálnička práve srvátku. Vďaka obsahu kvalitných bielkovín totiž pomáha budovať svalovú hmotu.

Je elixírom pre pleť

Máte citlivú alebo aknóznu pleť? V tom prípade jej doprajte srvátkovú kúru. Srvátka totiž vyniká protizápalovými účinkami, teda je vhodná pre každodenné umývanie pokožky tváre, ktorú prekrví, napne aj vyhladí. Keďže srvátka reguluje pH pokožky, môžete ju použiť aj ako prísadu do kúpeľa.

Ďalšie účinky srvátky

  • Detoxikuje ľudský organizmus. Pomáha z neho odvádzať toxické a odpadové látky.

  • Podporuje činnosť obličiek.

  • Podieľa sa na znižovaní cholesterolu.

  • Zrýchľuje metabolizmus.

  • Upravuje trávenie a pomáha predchádzať zápalom čriev a žalúdka.

  • Pri vnútornom aj vonkajšom použití pomáha zmierniť prejavy ekzému aj lupienky.

Srvátku si môžete vyrobiť sami, a to vyzrážaním domáceho kravského mlieka. Ak si chcete srvátku predsa len kúpiť, v obchodoch je najčastejšie k dostaniu vo forme bieleho prášku. Okrem tejto sušenej srvátky však môžete napríklad v predajniach so zdravou výživou naraziť aj na srvátku v tekutej podobe.

Ako srvátku používať? Do smoothie aj do palaciniek

Ak vám srvátka nechutí, nemusíte ju piť iba samostatne. Výborná je v káve alebo v ovocnom smoothie. Pridávať ju tiež môžete pred pečením do cesta, je tiež skvelou zložkou palaciniek, krémových polievok alebo omáčok.

Čo sa týka vonkajšieho použitia, srvátkou si môžete pravidelne oplachovať svoju tvár. Zo sušenej srvátky si tiež môžete pripraviť pleťovú masku alebo zábal na ruky. Aby bola pokožka vášho tela hladká a hebká, srvátku možno tiež pridávať do kúpeľa. Do plnej vane pritom patrí 80 mililitrov tekutej srvátky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané