Inak sfarbený, dlhý, s rozdielnou štruktúrou, hrbolčeky a nervnostmi. Je to jednak dané geneticky, ale vzhľad jazyka ovplyvňujú aj ďalšie faktory, ako je životný štýl a prípadné ochorenia.
Dôležité je vedieť, ako náš jazyk vyzerá normálne, keď sa cítime dobre. Vďaka tomu potom ľahko odhalíte začínajúcu infekciu alebo iné zdravotné problémy. Pri čistení zubov by ste nemali zabúdať aj na jazyk. Jeho čistenie je zásadné nielen pre svieži dych, ale aj pre zdravie. Čistenie jazyka sa odporúča aj v ájurvéde. Plak na ňom vytvorený je de facto koncentrácia mikroorganizmov. Jeho čistením sa zlepšuje funkcia obličiek, pľúc, srdca, pankreasu a zažívacieho ústrojenstva. Na čistenie jazyka sa používa zaoblená drevená škrabka alebo špeciálna kefka – nie klasická zubná.
Jazyk zmenil farbu?
Normálne je jazyk ružový, bez vyrážok, škvŕn a povlaku. Počas dňa sa to však mení. Môže sčervenať, chytí sivastý tón a pod. Súvisí to hlavne s tým, čo jeme a pijeme (ovocie, zelenina, červené víno, káva, jedlo s farbivom). Ak ste však nejedli nič také, čo by napríklad začervenanie jazyka mohlo spôsobiť, súvisí to so začínajúcou infekciou horných dýchacích ciest, ale môže to signalizovať aj nedostatok železa a vitamínov skupiny B. Preto sledujte aj ďalšie príznaky, ktoré vám napovie. Jazyk s tmavým odtieňom súvisí so srdcom a naopak jazyk bledý s vyčerpaním organizmu.
Povlak na jazyku
Povlak môže byť známkou infekčného ochorenia, ale aj dôsledkom zlej hygieny. Jazyk si čistite 2 x denne špeciálnou kefkou či škrabkou a používajte tiež ústnu vodu, ktoré majú dezinfekčné a protizápalové účinky.Používajte ju hlavne v čase prechladnutia. Biely povlak nezriedka sprevádza angínu, streptokokové ochorenia a infekcie dýchacích ciest. Avšak môže to byť spojené aj s ochorením žalúdka, žlčníka, čriev, pankreasu. Opäť sledujte ďalšie symptómy – tráviace ťažkosti, bolesť brucha a pod.
Zvrásnený jazyk
Hubovitá štruktúra je väčšinou známkou zlého pitného režimu. Spôsobovať to však môže aj fajčenie a zlá hygiena úst. Fajčenie totiž úplne zmení ústnu mikroflóru, kedy oxid uhoľnatý spôsobuje nárast anaeróbnych baktérií. K tomu aj zubný plak, zubný kaz a nepríjemný odér z úst.
Vriedky a škvrnky
Afty a iné vriedky súvisia so stresom, únavou, nedostatkom vitamínu B2, kyseliny listovej, železa. Objaviť sa môžu aj v čase menštruácie. Odporúča sa nasadiť doplnky stravy a celkovo posilniť imunitu. Červené škvrnky signalizujú problémy s pečeňou. Naopak svetlé škvrnky sa často objavujú po užívaní ATB (antibiotiká). Ak idú škvrnky zoškrabať a zostávajú po nich bolestivé ložiská ide zrejme o kvasinky.