Spoznajte citové vydieranie v správny čas. Ak započujete tieto vety, utekajte preč

Zdieľať
citové vydieranie vo vzťahu
citové vydieranie vo vzťahu Foto: www.shutterstock.com

Citové vydieranie je skrytá a neviditeľná forma manipulácie, ktorá sa objavuje najmä v osobných vzťahoch – či už v rodine, medzi priateľmi alebo v partnerských vzťahoch. Ak sa chceme ochrániť pred týmto nebezpečným správaním, je dôležité rozpoznať signály, ktoré nás naň upozornia. Niekedy môžeme byť dokonca presvedčení, že sa jedná o prejav lásky, starostlivosti alebo pomoci, no skutočne ide o manipuláciu, ktorá zneužíva naše city na dosiahnutie cieľov druhej osoby.

Prečo je to také zradné? Citové vydieranie je veľmi ťažké odhaliť, pretože sa často skrýva za tzv. „nevinne znejúce“ slová, ktoré sa tvária ako prejav lásky a starostlivosti. A čo je ešte ťažšie, najčastejšie nás citovým vydieraním zneužívajú práve tí, ktorých milujeme – naši rodičia, partneri alebo deti. V tomto článku sa pozrieme na to, ako citové vydieranie rozpoznať a čo s ním robiť.

Citové vydieranie. Čo to vlastne je?

Citové vydieranie nie je agresívne správanie, ako si ho možno predstavujete, že vám niekto vynadá alebo vás zastrašuje. Ide o oveľa subtílnejšiu formu manipulácie, kde sa využívajú naše emócie, aby nás druhá strana prinútila robiť to, čo si želá. Tieto techniky môžu byť veľmi jemné a zakrývajú sa pod masku lásky, záujmu alebo potrebnej pomoci. Hlavným cieľom manipulátora je získať nad nami kontrolu, a to buď cez vinu, súcit alebo empatiu.

A ešte horšie je, že čím bližší je náš vzťah s manipulátorom, tým ťažšie si uvedomujeme, že s nami manipuluje. To je presne to, čo robí citové vydieranie tak nebezpečným – ide o takú manipuláciu, ktorá je neviditeľná na prvý pohľad a je zameraná na využitie našich vlastných citov.

Ako spoznať, že ide o citové vydieranie?

Citové vydieranie môže mať niekoľko podôb a často sa prejavuje prostredníctvom určitých fráz alebo správania, ktoré sa zdajú byť nevinné. Napríklad, jeden z najbežnejších spôsobov manipulácie je vyvolávanie pocitu viny. Predstavte si situáciu, keď vám partner povie: „Ak ma naozaj miluješ, tak to spravíš.“ Na prvý pohľad sa to môže zdať ako prejav lásky a starostlivosti, no v skutočnosti je to spôsob, akým vás partner manipuluje k tomu, aby ste urobili niečo, čo nechcete.

Ďalšou častou technikou citového vydierania je ignorovanie. Manipulátor začne ignorovať vaše správy alebo úplne prestane komunikovať. Tento typ správania môže byť veľmi deštruktívny, pretože nás vedie k pocitu, že sme niečo urobili zle. V tomto momente začíname pochybovať o sebe a nevedome sa podrobujeme jeho manipulačným hrám.

Ak manipulátor zvolí ešte silnejšie metódy, môže začať s vyhrážkami alebo ultimátami. Napríklad: „Ak to neurobíš, už sa so mnou nikdy nerozprávaj,“ alebo „Ak mi to nedovolíš, končím s tebou.“ Tieto hrozby majú za cieľ vytvoriť strach a donútiť vás konať proti vašim presvedčeniam.

Manipulátori sú tiež majstri vo využívaní našej schopnosti cítiť súcit. Keď vám niekto povie: „Mám toľko problémov a ty mi nechceš pomôcť?“, vyvoláva to v nás tlak, pretože ťažko odoláme, keď vieme, že niekto trpí. Avšak v tomto prípade ide o zneužívanie našich emócií na dosiahnutie jeho vlastného cieľa, a to či už ide o pozornosť, peniaze alebo iný osobný prospech.

Prečo nás manipulujú práve naši najbližší?

Citové vydieranie sa najčastejšie vyskytuje vo vzťahoch, kde je silné emocionálne prepojenie. Najčastejšie ide o vzťahy medzi rodičmi a deťmi, partnermi, či dokonca priateľmi. A dôvod, prečo to robia práve títo ľudia, je jednoduchý – máme k nim silný citový vzťah a veľmi sa nám nechce sklamať ich očakávania. V týchto vzťahoch často pociťujeme obrovskú zodpovednosť a túžime im vyhovieť. A práve tento silný emocionálny vzťah je zneužívaný na manipuláciu.

Rodinné vzťahy. Rodičia a deti

Jedným z najčastejších miest, kde sa citové vydieranie prejavuje, je vzťah medzi rodičmi a deťmi. Rodičia, ktorí vychovávajú svoje deti s láskou a odhodlaním, často používajú svoju „obetu“ ako nástroj manipulácie. Napríklad môžu povedať: „Všetko, čo som pre teba urobil, a ty mi teraz nechceš pomôcť?“ Tieto slová môžu zasadiť do dieťaťa pocit viny a pocit, že nie je dostatočne vďačné za všetko, čo mu rodičia dali.

Vzťahy medzi partnermi

Citové vydieranie sa veľmi často vyskytuje aj v partnerských vzťahoch. Partneri vytvárajú tlak na toho druhého a snažia sa ho presvedčiť, že je zodpovedný za ich emócie. Takéto správanie môže vyzerať ako prejav starostlivosti alebo lásky, no v skutočnosti ide o spôsob, ako kontrolovať a ovládať druhú osobu. Jeden z partnerov môže neustále vyjadrovať, ako je nešťastný alebo sklamaný, čo spôsobí, že druhý partner sa začne cítiť zodpovedný za zlepšenie jeho nálady a situácie.

Ako sa brániť pred citovým vydieraním?

Prvým krokom k obrane proti citovému vydieraniu je uvedomiť si, že sme jeho obeťou. Ak si všimnete, že vás niekto manipuluje vašimi emóciami, je čas začať konať. Niekedy stačí jednoducho pomenovať manipuláciu, čím jasne ukážete, že sa o ňu pokúša.

Je tiež dôležité stanoviť si jasné hranice a naučiť sa povedať „nie“. Vzťah, v ktorom sa neustále podrobujete požiadavkám na úkor seba, nie je zdravý. Je potrebné, aby ste chránili svoje emocionálne zdravie a nenechali sa kontrolovať.

Kľúčom k úspechu je otvorená komunikácia. Skúste vyjadriť, ako sa cítite, a vysvetlite, že manipulatívne správanie vás zraňuje. Hľadajte spôsob, ako dosiahnuť rovnováhu, ale iba za podmienky, že bude rešpektovaná vaša emocionálna pohoda.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané