Spozná ju veľa z nás, ale o ich liečivých účinkoch ste určite ešte nepočuli. Pozrite sa, čo dokáže urobiť tento drobný kvietok s vašim zdravím

Zdieľať

Málokto  vie, že fialka, patrí medzi naše najstaršie liečivé bylinky. Zmieňoval sa o nej už grécky botanik Dioscorides či rímsky autor prírodopisných encyklopédií Plínius, ktorí ju odporúčali pri bolestiach hlavy a ťažkých migrénach. A neboli ďaleko od pravdy. Naši predkovia totiž dobre vedeli, že odvary z fialiek priaznivo pôsobia na naše dýchacie cesty, ale aj na ďalšie zdravotné komplikácie.

Väčšina z nás si túto bylinu predstaví pre jej typickú fialovú farbu. Okrem fialky vonnej však poznáme aj fialku lesnú a trojfarebnú. Typické je pre nich to, že rastú ukryté na vlhkomilných tienistých miestach. Zberajú sa všetky ich časti, a to koreň, vňať, listy i kvety. Kým podzemné časti  sa vyhľadávajú  na jeseň, v čase kvitnutia by sme sa mali zamerať práve na vňať.

Čo všetko dokáže fialka?

Najviac sa však jednoznačne hovorí o účinkoch sušených kvietkov z fialky trojfarebnej. Vyrábajú sa z nich rôzne čaje, ktoré obsahujú saponíny, flavonoidy, triesloviny a alkaloid . Tieto látky prečisťujú náš respiračný systém a účinne ho odhlieňuje tým, že podporujú vykašliavanie. Dokážu, ale skrotiť aj chronický kašeľ a poradiť si s boľavým krkom a chrapotom. Najväčším benefitom takej fialky je, že účinkuje rýchlo!  Majú aj veľmi pozitívne diuretické a metabolické účinky. Prečisťujú sa tak naše vylučovacie cesty, vďaka čomu sa z nášho tela odplavujú škodlivé látky. Vňať fialky má okrem iného tonizujúce účinky, ktoré zaceľujú cievnu stenu zvnútra aj zvonku. Pomáhajú pri poškodeniach pokožky, ako sú drobné rany, ktoré hnisajú či zle sa hoja.  Zmierňuje aj opuchy. Ocenia ju aj ľudia s akné, ale aj pacienti trpiaci reumatizmom. A účinne bojuje aj s lupinami, ktoré sa tiež objavujú s príchodom jari.

Fialkový sirup – na boľavé hrdlo, vykašliavanie a dobrý spánok

1 šálku kvietkov fialiek dáme do čistej misky, zalejeme studenou vodou a jemne umyte. Scedíme a osušíme na papierovej utierke. Potom ich dáme do sterilnej fľaše a zalejeme ich vriacou, destilovanou vodou (500 ml). Pevne zatvoríme a necháme 24 hodín lúhovať – ​​medzitým fľašu párkrát potrasieme. Šťavu scedíme, vlejeme ju do hrnca a varíme 10 minút. Potom pridáme šťavu z citróna a sirup vlejeme do fliaš. Sirup uchovávame v chladničke alebo sterilizujeme.

Odporúčané dávkovanie

Každú hodinu – jeden hlt. Pri zápaloch hrdla upokojuje sliznicu a pri bronchitíde na ľahšie vykašliavanie. Sirup z fialky pomáha aj pri nespavosti, či problémoch so srdcom.

Zázračný liek na reumu a boľavé kĺby

Kvietky zalejeme alkoholom alebo alpou a necháme na tmavom a chladnom mieste lúhovať 3-4 týždne. Potom kvetinky scedíme a používame na  liečivé zábaly. Je to výborné na reumatické bolesti, opuchy kĺbov a ochorenia pohybového aparátu.

Liečivý čaj, ak ho viete správne použiť!

1 kávovú lyžičku sušených kvietkov nechávame lúhovať v 2 deci vody zhruba 15 minút. Určite však nie väčšie množstvo a ani nie dlhšie, pretože inak sa môžu objaviť nežiaduce účinky ako zvracanie a nevoľnosť. Odvar pite maximálne 2 až 4-krát denne. Neodporúča sa však jeho dlhodobé užívanie, ide vyslovene o to, aby ste dostali z neduhov, ktoré sa nás držia ešte aj na jar.

Recept proti akné

Používame maximálne 7 dní. Hrsť kvetov fialky dáme do hrnca, vlejeme 5 dl studeného mlieka, dáme na sporák a pomaly necháme „zahriať“ – ale nesmie zovrieť! Necháme vychladnúť, scedíme a skladujeme v chladničke. Používame ako liečivé mlieko na ošetrenie pleti.

Liečivý olej – pri bronchitíde, proti stresu a na boľavé oči

80 g kvietkov zalejeme 400 ml panenského olivového oleja. Necháme lúhovať a po 4 dňoch scedíme a dáme do menšej tmavej fľaše. Používa sa na jemnú masáž očných viečok, spánkov, na potieranie hrudi a tiež na potieranie boľavých kĺbov a pri reumatizme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané