Ako tento prírodný poklad využiť?
Čaj
Vezmite lyžicu sušeného rakytníka a zalejte ju šálkou horúcej vody. Po desiatich minútach vypite a plody vyjedzte lyžičkou.
Ak si však na jeho špecifickú chuť ešte len zvykáte, urobte kompromis. Do svojho bežného čaju pridajte niekoľko sušených bobúľ a nechajte vylúhovať – odvar vypite, bobule zjedzte, ak budete mať chuť. Je to rozhodne lepšie ako multivitamíny z lekárne!
Do jogurtu
Hľadáte zdravé a rýchle raňajky? Aj tu vám rakytník skvele poslúži. Stačí ho ráno pridať do jogurtu alebo müsli. Nezabudnite však tvrdé sušené plody večer namočiť do trochy mlieka alebo vody, prípadne ich naložiť priamo do jogurtu.
Môžete sušený rakytník na prášok – ten nasáva tekutinu rýchlejšie, stačí ho ráno zamiešať do raňajok, minútku počkať a môžete si dopriať poriadnu porciu vitamínov každý deň.
Rakytníkový olej pre vonkajšie a vnútorné použitie
Vezmite si slnečnicový alebo ešte lepšie olivový olej a zalejte s ním rakytník, ktorý ste predtým dobre rozdrvili. Všetko musí byť ponorené! Lúhujte v nádobe z tmavého skla 3-4 týždne, potom preceďte cez jemné plátno a užívajte. Vnútorne 3x denne jednu lyžičku, zvonka podľa potreby. Rakytníkový olej sa hodí aj pre malé deti a v špajze vám vydrží pokojne aj rok.
Rakytníkový likér za tri týždne
Keď už budete mať rakytník v mažiari, spracujte ho tam o niečo viac. Bude sa vám totiž hodiť aj na rakytníkový likér. Budete potrebovať asi 100 gramov rakytníka a trikrát toľko vodky, liehu, koňaku alebo iného kvalitného alkoholu.
Rakytník nechajte lúhovať asi tri týždne, potom preceďte a uskladnite v tmavej miestnosti. Pomôže proti radom neduhov, a to v dávkovaní 3 x 15 kvapiek denne. Rozmiešajte ich v malom množstve vody, aby sa rychlo dostali tam, kde sú najviac potrebné. Užívať rakytník môžu iba dospelí, pričom tehotným ženám sa neodporúča.