Rajčiny patria medzi teplomilné zeleniny, takže pestovanie sadeníc na jar je potrebné vykonať veľa rôznych úkonov a postupov. Aby ste pri tom netrávili veľa času a úsilia, záhradkári pestujú rajčiny na konci jesene. Aká je výhoda ich pestovanie pred zimou na otvorenom priestranstve?
Existujú ďalšie spôsoby, ako pestovať paradajky aj v novembri.
- zasiatie semien paradajok
- zakopanie celých plodov do zeme
Viete, ktorá metóda je lepšia?
Zimné siatie rajčín má mnoho výhod. Mnohí záhradkári toto uprednostňujú. Výhody výsadby paradajok pred zimou:
- netreba pripravovať semená na spracovanie, klíčenie a kalenie
- okenný parapet nie je obsadený sadenicami
- rastlina je odolná voči rôznym chorobám
Paradajky môžete zasiať v jesennom období aj v skleníku na otvorenom priestranstve. Hlavne to urobte po stabilnom chladnom počasí. Volíme dobre osvetlené miesto, kde ste pestovali tekvicu alebo strukoviny, karfiol alebo cibuľu a cesnak. Táto pôda je pre paradajky ideálna.
Aby semienka nevyklíčili, dohliadame na to, aby bola pôda studená a jej teplota by mala byť medzi 1–5 stupňami nad nulou. Riadok by mal byť hlboký 3 cm. Často vysievame semená (predsa len, nie všetkým sa podarí vyklíčiť). Naplníme ich zeminou, ktorej vrstva nie je hrubšia ako 2 cm.
Ďalší spôsob je najjednoduchší na výsadbu. Vykopeme jamy hlboké 8–10 cm, vzdialenosť by mala byť 15–20 cm. Vrstva zeminy by mala byť aspoň 2 cm. Kvôli tomuto paradajky v novembri nevyklíčia, aj keď sú ešte teplé dni.
Pred príchodom mrazov výsadby rajčín prikryjeme senom, ktorého vrstva by mala byť hrubá. Na jar prístrešok odstránime. Ak zbadáme výhonky, nad paradajkami postavíme malý skleník. Zabráni odumieraniu paradajok jarnými mrazmi.
Ak sa budete riadiť týmito spôsobmi pri výsadbe paradajok, čakajte bohatú úrodu.
Zdroj: sovkusom.ru