Niekedy sa stane, že tie škvrny sú dokonca zaschnuté, čo vám čistenie a celkový upratovanie ešte viac sťaží. Ako teda sporák efektívne a správne vyčistiť?
Čistenie bez chemikálií
Snáď každý má v upratovaní nejaký ten tip a trik, ktorý využíva. Niekto sa obráti na silu chémie a chemických prostriedkov, iný zase radšej siaha po prírodných metódach. Každopádne je dôležité nájsť si ten správny tip a trik, ktorý pomôže priamo vášmu sporáku. Ako sa zbaviť mastných a zaschnutých škvŕn? Prinášame tipy, ktoré vám a vášmu sporáku pomôžu.
V jednoduchosti je sila
Sóda na pečenie. Balík, ktorý je nepostrádateľným pomocníkom v kuchyni. Potrebujete odstrániť mastné a zaschnuté škvrny? Potom jednoducho navlhčite sporák a posypte ho jedlou sódou. Nechajte pätnásť minút pôsobiť a potom len jednoducho zotrite špongiou alebo utierkou. Jedlá sóda vie jemne, ale pritom dôkladne vyčistiť povrch sporáka. Nezanecháva žiadne škrabance ani nečistoty.
Sila citrónovej šťavy
Máte na sporáku mastné škvrny, ktoré neviete poriadne vyčistiť? Ako sa ich zbaviť? Komerčné prostriedky, ktoré sú drahé a nie vždy majú efektívny účinok? Siahnite po obyčajné citrónovej šťave. Tá je skvelá nielen pri liečbe prechladnutia, ale aj pre odstránenie mastných škvŕn. Povrch sporáku potrite čerstvo vytlačenou citrónovou šťavou a zotrite.
Čo vynechať?
Určite všetky drôtenky, kefky, drôtenky a iné hubky s drsným povrchom. Zanechávajú totiž škrabance a to dokonca aj na oceľovom povrchu. Najlepšie je využiť hubku alebo handričku s fleecom. Nie je úplne jednoduché zodpovedať otázku, ako dôkladne vyčistiť dosku sporáka.
Každý materiál je totiž iný a na každý funguje niečo iné. Zistite, z akého materiálu je práve váš sporák vyrobený. Ocele pomáha vhodný čistiaci roztok, smaltovaný povrch zase nepohrdne horúcou vodou a roztokom z jedlej sódy. Železný rošt pri sporáku je možné vyčistiť žiarom na otvorenom plameni.